ЩО ТАКЕ МПЗ
Мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь (пп. 14.1.1142 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
ЩОДО ЯКИХ ЗЕМЕЛЬ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ МПЗ
МПЗвизначається за земельні ділянки, які належать до сільськогосподарських угідь за період, коли вони знаходилися у фізичної особи у власності або користуванні (пп. 381 .1.4 ПКУ).
Для фізичних осіб-мешканців сіл МПЗ за 2022 рік не визначається щодо земельних ділянок, земельних часток (паїв):
➨ які передані в користування іншій особі на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства (до 2013 року договори реєструвалися у Державному земельному кадастрі (далі – ДЗК), а з 2013 року право користування реєструється у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, далі – Держреєстр прав) (п. 381 .3, пп. 170.14.2 ПКУ);
➨ віднесених до сільськогосподарських угідь, які станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів (абзац шостий п. 381 .2 ПКУ);
➨ за які не нараховувалася плата за землю у зв’язку з їх консервацією, або забрудненням вибухонебезпечними предметами, або якщо щодо них прийнято рішення про надання податкових пільг на підставі заяви про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (абзац сьомий п. 381 .2 ПКУ);
➨ які розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ (пп. 69.15 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). Перелік таких териорій затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309.
ХТО ТА ЯК ВИЗНАЧАЄ МПЗ
МПЗ для фізичних осіб визначається органом ДПС за податковою адресою таких осіб (пп. 170.14.1, пп. 170.14.3 ПКУ). При цьому орган ДПС має використовувати дані Держреєстру прав, ДЗК та/або оригінали чи належним чином засвідчені копії відповідних документів платника податків. МПЗ визначається так само, як і для юридичних осіб та підприємців. За 2022 рік воно дорівнює 4% від:
• нормативно-грошової оцінки (далі – НГО) з урахуванням коефіцієнта індексації певної земельної ділянки (якщо НГО проводилася);
• НГО з урахуванням коефіцієнта індексації 1 га ріллі по області та площі певної земельної ділянки (якщо НГО не проводилася).
Нагадаємо, що НГО 1 га ріллі по області наведено у додатку 15 до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою КМУ від 03.11.2021 р. № 1147.
Обчислена сума МПЗ щодо усіх земельних ділянок, право власності та користування якими зареєстровано за фізичною особою, порівнюється із загальною сумою сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів. Для фізичних осіб це (пп. 170.14.5 ПКУ):
• ПДФО та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;
• земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.
У сумі сплачених податків, зборів, платежів не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів. Проте, якщо фізособа сплатила у 2021 році податки в рахунок 2022 року, то ці податки мають бути враховані (п. 66 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Позитивне значення різниці між сумою МПЗ та загальною сумою сплачених податків та зборів є частиною зобов’язань з ПДФО.
Далі в консультації ПОРЯДОК СПЛАТИ, ОСОБЛИВОСТІ ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ
Ельвіра Ткачова, головний редактор