Сільгосппідприємство власним автомобілем надає транспортні послуги з перевезення вантажу із Польщі в Україну. На перевезення оформлено єдину CMR та 2 окремі акти виконаних робіт:
перший – на перевезення по території Польщі;
другий – на перевезення по території України.
Чи правильне таке документування? Як оподатковується ПДВ така операція?
Насамперед щодо оподаткування ПДВ. Згідно з пп. «б» п. 185.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Місцем постачання послуг (у тому числі і послуг з перевезення вантажів) є місце реєстрації постачальника (п. 186.4 ПКУ).
Таким чином, якщо послуги з перевезення надаються перевізником – резидентом України, то вони підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.
Водночас операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за ставкою ПДВ 0% (абзац «а» пп. 195.1.3 ПКУ).
При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом. Перелік таких міжнародних документів наведено в ст. 9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність». Так, для автомобільних перевезень це міжнародна автомобільна накладна (CMR).
Тому якщо сільгосппідприємство надавало послуги з автоперевезення із Польщі в Україну, що оформлено єдиною CMR, таке перевезення вважається міжнародним і оподатковується сільгосппідприємством – платником ПДВ за ставкою ПДВ 0%.
При цьому нульова ставка ПДВ застосовується до операції з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза її межами. Єдина умова – аби таке перевезення здійснювалося за єдиним міжнародним перевізним документом.
Таке роз’яснення надавалося в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затвердженій наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 610 (див. відповідь на питання 6).
Що стосується документування, то, як зазначено вище, основний документ при міжнародних автомобільних перевезеннях – це CMR. Окрім того, традиційно для України приймання-передачу послуг оформлюють відповідними актами. При цьому на увесь обсяг послуг доцільно складати єдиний акт (відповідно до CMR), адже, як вказано раніше, для потреб оподаткування ПДВ ділити маршрут на відрізки не потрібно.
Водночас складання двох актів також не буде помилкою, оскільки законодавством це не заборонено й на особливості оподаткування ПДВ не вплине. Тобто якщо сторони вважають за доцільне оформлювати два акти виконаних робіт – то це їхнє право.
Олександр Голубовський, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування