Питання надання благодійної допомоги, особливо під час війни, є дуже актуальним. Ми вже розповідали про особливості надання допомоги ЗСУ та фізособам, що постраждали від збройної агресії РФ (див. «АгроPRO», 2022, № 11, с. 26). Сьогодні розглянемо ще один спосіб надання допомоги – через благодійну організацію.
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
Перш за все розберемось, що таке благодійна організація.
Нотатка
Благодійна організація – юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності.
Ст. 1 Закону України від 05.07. 2012 р. № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073)
Благодійною діяльністю є добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених законом благодійних цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будьякої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара (отримувача допомоги) (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073).
Однією зі сфер для здійснення благодійної діяльності є сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану (ст. 3 Закону № 5073).
Благодійні організації зазвичай є неприбутковими організаціями (адже мета їх діяльності не передбачає отримання прибутку), отже, мають бути внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ
Якщо ініціатива щодо надання благодійної допомоги належить підприємству, то документальне оформлення розпочинають з видання наказу (розпорядження) керівника про надання допомоги.
У наказі вказують найменування благодійної організації (фонду) – одержувача, суму грошової допомоги або найменування матеріальних цінностей/послуг, які будуть передані/надані, а також обумовлюють цілі, на які надається допомога (наприклад, на підтримку ЗСУ).
Якщо ж ініціатором надання допомоги виступає благодійна організація, то вона має надіслати (надати) підприємству лист-клопотання з проханням про надання допомоги на певну мету. І вже на підставі цього листа керівник підприємства приймає рішення про виділення допомоги і видає відповідний наказ (розпорядження).
Благодійній організації можна передати як грошові кошти, так і матеріальні цінності (ТМЦ, основні засоби тощо).
Як передбачено ч. 1 ст. 6 Закону № 5073, безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності визнається благодійною пожертвою.
Тому відносини з благодійною організацією доцільно оформити договором пожертви. Загальні вимоги до укладення таких договорів встановлені ст. 729 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ). Зокрема, у цій нормі зазначено, що договір пожертви є різновидом договору дарування, і до нього застосовуються положення про такий договір, якщо інше не встановлено законом (ч. 3 ст. 729 ЦКУ).
Договір про благодійну пожертву грошових коштів в національній валюті України не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Не підлягають нотаріальному посвідченню і договори пожертви товарів (ТМЦ). А от в разі передання об’єкта нерухомого майна нотаріальне посвідчення є обов’язковим.
При перерахуванні/передачі допомоги оформлюють первинні документи, які слугуватимуть підтвердженням такої операції для цілей бухгалтерського обліку. Так, залежно від виду допомоги підтвердними документами будуть:
➙ у разі надання безготівкової грошової допомоги – платіжне доручення на безготівкове перерахування коштів;
➙ у разі надання допомоги готівковими грошовими коштами – видатковий касовий ордер.
Зверніть увагу! При наданні добровільних пожертвувань та благодійної допомоги не діють обмеження щодо суми готівкових розрахунків, встановлені у п. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 29.12.2017 р. № 148 (п. 8 зазначеного Положення);
➙ якщо у вигляді пожертвування передаються ТМЦ чи необоротні активи – видаткова накладна (акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів).
Далі в консультації про ПДВ, ПОДАТОК НА ПРИБУТОК та БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК
Олег Головко,
консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування