Правові основи мобілізації в Україні, обов’язки підприємств незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов’язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено Законом України від 21.10.1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 3543).
Зокрема, передбачено, що з метою забезпечення функціонування органів державної влади та підприємств в період воєнного стану є можливим бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі (ст. 24 Закону № 3543). Бронюванням є відстрочка від призову певних осіб, зважаючи на їх важливу роль у певній діяльності.
Порядок бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час затверджений постановою КМУ від 04.02.2015 р. № 45. Проте цей документ має гриф «Для службового користування». Разом з тим деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану врегульовано постановою КМУ від 03.03.2022 р. № 194 (далі – Постанова № 194).
Пунктом 4 Постанови № 194 визначено, що надана відстрочка від призову підлягає анулюванню у разі:
➤ закінчення строку її дії;
➤ завершення виконання або скасування завдання підприємству щодо задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення;
➤ ліквідації підприємства;
➤ звільнення військовозобов’язаного з підприємства.
Отже, в разі звільнення заброньованого працівника скасовується його відстрочка від призову (бронь).
Анулювання відстрочки від призову в зв’язку із звільненням військовозобов’язаного здійснюється шляхом прийняття в одноденний строк рішення Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання Мінагрополітики та надсилання його копії Міністерству оборони, а також зазначеним органам (п. 4 Постанови № 194).
У зв’язку з цим Мінагрополітики на своєму офіційному сайті повідомило, що інформація про звільненого працівника має надаватися:
➤ у формі таблиці (див. зразок нижче);
➤ із супровідним листом;
➤ не пізніше одного робочого дня з дати звільнення;
➤ на e-mail: Agromobplan2022@gmail.com (в темі листа вказати звільнення працівника та назву підприємства).
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора