Наразі більшість (якщо не всі) невитребувані паї перебувають в оренді у сільгоспвиробників.
Нагадаємо: якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку, то він вважатиметься таким, що відмовився від одержання земельної ділянки (ч. 4 ст. 13 Закону України від 05.06.2003 р. № 899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», далі – Закон № 899).
І хоча до цієї дати трохи більше ніж півтора року, в орендарів виникають запитання:
- договори оренди автоматично припиняються зі вказаної дати чи продовжуватимуть діяти?
- якщо другий варіант, то до якого часу і в якому вигляді?
Нумо розбиратися.
СКАСУВАЛЬНА ОБСТАВИНА & 01.01.2025 Р
Договір оренди нерозподіленої земельної ділянки/невитребуваного паю укладається під так званою скасувальною обставиною: на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (ч. 3 ст. 13 Закону № 899). Про це обов’язково має бути зазначено у договорі оренди.
Буквальний аналіз наведеної норми означає, що договір оренди невитребуваного паю діятиме, допоки не з’явиться власник земельної ділянки.
З 01.01.2025 р. невитребувана земельна частка (пай) буде передаватися у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним. Така передача здійснюватиметься на підставі рішення суду (ч. 5 ст. 13 Закону № 899). При цьому якщо земельна частка (пай) не буде сформована у земельну ділянку, то це має зробити за своїм рішенням відповідна сільська, селищна, міська рада.
Тож якщо до 01.01.2025 р. власник невитребуваного паю або його спадкоємець не оформить своє право власності на земельну ділянку, виділену у рахунок такого паю, договір оренди невитребуваного паю діятиме до дати державної реєстрації права комунальної власності на таку ділянку.
Оскільки процес переходу невитребуваного паю у комунальну власність досить тривалий (більше року,
див. нижче), то сама по собі дата 01.01.2025 р. значення для припинення договору оренди невитребуваного
паю не має.
Винятком є випадки, коли у договорі прямо вказано, що «…договір діє до 01.01.2025 р., але не пізніше дня
державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку…» (а такі формулювання зустрічаються
доволі часто).
Тож із наведеного можна зробити загальний висновок: на 01.01.2025 р. припиняються лише ті договори невитребуваних паїв, у яких прямо вказано, що строк їх дії закінчується на цю дату.
Якщо ж при визначенні періоду дії договорів оренди невитребуваних паїв сторони застосували формулювання «…на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку…», то такі договори діють до дня державної реєстрації права власності (приватної чи комунальної) на земельну ділянку, виділену в рахунок такого паю. Державна реєстрація припинення права оренди земельної частки (паю) за таким договором відбуватиметься:
• одночасно з реєстрацією права власності на земельну ділянку;
• автоматично без складання сторонами будь-яких договорів (додаткових угод) про його припинення;
• без подання відповідної заяви заявниками.
Далі в консультації ПЕРЕХІД НЕВИТРЕБУВАНОГО ПАЮ У КОМУНАЛЬНУ ВЛАСНІСТЬ,
ВИДІЛЕННЯ ПАЇВ В НАТУРІ ТА ВОЄННИЙ СТАН,
Ірина Висіцька, адвокат, Керуюча Адвокатським бюро «Висіцької «ВІВ Лігал»