Під час транспортування та зберігання частина зерна втрачається. Як відомо, всі втрати зерна ділять на нормативні і понаднормативні.
Нормативні – це втрати в межах встановлених відповідними державними чи іншими органами норм втрат. Тож нагадаємо, які норми мають застосовуватися сільгоспвиробниками.
НОРМИ ПРИ ТРАНСПОРТУВАННІ
Норми природного убутку окремих видів вантажів при перевезеннях автомобільним транспортом, затверджені постановою Держпостачу СРСР від 02.06.1986 р. № 63.
Примітки: 1. При автомобільних перевезеннях насіння, трав, що були піддані очищенню на електромагнітних машинах, норма природного убутку при перевезеннях збільшується на 15 відсотків. 2. Зазначені норми природного убутку є граничними і застосовуються лише у разі фактичної нестачі маси вантажу. 3. Зазначені норми природного убутку застосовуються при перевезеннях вантажів гужовим транспортом.
НОРМИ ПРИ ЗБЕРІГАННІ НА ЗЕРНОВИХ СКЛАДАХ ТА ЗЕРНОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Норми природних втрат зерна та продуктів його переробки при зберіганні на зернових складах та зернопереробних підприємствах, затверджені наказом Мінагрополітики від 12.06.2019 р. № 316. Цим наказом затверджено також Порядок розрахунку норм природних втрат зерна та продуктів його переробки при зберіганні на зернових складах та зернопереробних підприємствах.
Зерновий склад – суб’єкт підприємництва, що є власником зерносховища і надає фізичним та юридичним особам послуги із зберігання зерна з видачею складських документів на зерно та в передбаченому законом порядку отримав право на здійснення такої діяльності шляхом участі в Гарантійному фонді виконання зобов’язань за складськими документами на зерно.
Зернопереробні підприємства – підприємства, які приймають, зберігають та переробляють зерно, зокрема борошномельні, круп’яні, комбікормові, олієекстракційні, спиртові солодові пивзаводи.
Детально читайте в «АгроPRO», 2019, № 19, с. 32.
Далі в консультації НОРМИ ПРИРОДНОГО УБУТКУ ПРИ ЗБЕРІГАННІ ВЛАСНОГО ЗЕРНА НА ВЛАСНОМУ ЗЕРНОСХОВИЩУ
Ельвіра Ткачова, головний редактор