Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

НОУТБУКИ ДЛЯ ЛІКАРНІ ЧИ НАРАХОВУВАТИ ПДВ?

Сільгосппідприємство придбало ноутбуки без ПДВ (у неплатника ПДВ) для передачі їх районній лікарні у вигляді благодійної допомоги. Чи оподатковується ПДВ така операція?

Надання благодійної допомоги звільняється від оподаткування ПДВ (пп. 197.1.15 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). Порядок надання та отримання благодійної допомоги регулюється Законом України від 05.07.2012 р. № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073). Так, відповідно до ст. 1 цього Закону:

➙ благодійниками можуть виступати дієздатні фізичні особи, юридичні особи приватного права та спеціалізовані суб’єкти – благодійні організації;

➙ бенефіціарами (набувачами) благодійної допомоги – фізичні особи, неприбуткові організації або територіальні громади, що одержують допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073.

При цьому охорона здоров’я визначена як одна із сфер, підтримка якої може бути ціллю благодійної діяльності (ст. 3 Закону № 5073).

Отже, сільгосппідприємство може надати лікарні (яка є неприбутковою організацією) благодійну допомогу у т. ч. й ноутбуками, адже форма надання такої допомоги (зокрема, перелік товарів, які можуть передаватися) Законом № 5073 не обмежується. Але для того щоб вказана операція підпадала під звільнення від оподаткування ПДВ, потрібно, щоб таке передання було оформлене саме як благодійна допомога відповідно до вимог Закону № 5073. Для цього доцільно:

• отримати від районної лікарні лист-прохання про надання благодійної допомоги, а також довідку (витяг) про включення її до реєстру неприбуткових організацій;

• оформити наказ керівника про надання лікарні благодійної допомоги, в якому вказати також перелік товарів, які передаватимуться, їх кількість та вартість; • укласти з лікарнею договір пожертви;

• в акті приймання-передачі ноутбуків вказати, що вони передаються саме як благодійна допомога;

• на ноутбуки (етикетку, ярлик або безпосередньо на зовнішню або внутрішню упаковку) нанести маркування «Благодійна допомога. Продаж заборонено» (пп. 197.1.15 ПКУ).

На пільгове постачання також слід оформити податкову накладну (далі – ПН) та зареєструвати її в ЄРПН. Особливості оформлення такої ПН наступні:

➙ у лівому верхньому куті проставляється позначка «х» у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування»;

➙ у графі 8 зазначається код ставки ПДВ «903» (операції, звільнені від оподаткування);

➙ у графі 9 – код пільги ПДВ. Згідно з Довідником інших податкових пільг № 114/2 станом на 01.04.2023 р. код пільги за пп. 197.1.15 ПКУ – 14060424;

➙ під розділом Б у спеціально відведеному полі зазначаються відповідні норми ПКУ, якими передбачене звільнення від оподаткування (у наведеній ситуації це буде пп. 197.1.15 ПКУ).

Зверніть увагу! Якщо не дотримуватись вищезазначених вимог стосовно оформлення благодійної допомоги, то податківці можуть вважати, що ноутбуки були просто передані безоплатно, а не як благодійна допомога. А безоплатна передача, як відомо, оподатковується ПДВ у загальному порядку (п. 185.1 ПКУ). В такому разі сільгосппідприємству, незважаючи на те, що ноутбуки воно придбало без ПДВ, доведеться нарахувати ПДВ за ставкою 20% на їх вартість «зверху». Адже база оподаткування придбаних товарів не може бути нижчою ціни їх придбання (п. 188.1 ПКУ).

Олена Жураківська, редактор