31 січня набрала чинності постанова КМУ від 27.01.2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобовʼязаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Постанова № 76), якою затверджено:
- Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану (далі – Порядок бронювання);
- Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – Порядок визначення підприємств критично важливими).
З 31 січня втратила чинність постанова КМУ від 03.03.2022 р. № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» (якою раніше було врегульовано порядок бронювання військовозобов’язаних працівників).
Важливо, що бронювання, які раніше були надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки, є чинними протягом строку, на який вони надані, а їх анулювання здійснюватиметься відповідно до п. 12 Порядку бронювання.
Розглянемо нові процедури.
ПОРЯДОК БРОНЮВАННЯ
Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов’язаних за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі – список), які працюють (п. 1 Порядку бронювання):
➨ в державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;
➨ на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення) (далі – мобзавдання), у разі, коли це необхідно для їх виконання;
➨ на підприємствах, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
➨ на підприємствах, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – критично важливі).
Бронювання військовозобов’язаних здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками, погодженими Генеральним штабом ЗСУ (військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки (далі – СЗР), – за списками, погодженими СБУ, СЗР).
У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати (п. 2 Порядку бронювання):
• строку проведення мобілізації – для військовозобов’язаних, що працюють в державних органах та органах місцевого самоврядування;
• шість місяців – для інших військовозобов’язаних, зазначених в п. 1 Порядку бронювання.
Керівники підприємств відповідають за включення військовозобов’язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
При прийнятті рішення про бронювання військовозобов’язаного працівника можуть ураховуватися критерії, наведені у додатку 6 до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 р. № 45, та перелік посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, затверджений розпорядженням КМУ від 18.03.2015 р. № 493 (за інформацією, якою з нами поділився наш читач, до цього переліку включені такі професії як тракторист, комбайнер, агроном, інженер).
Обидва ці документи мають гриф «Для службового користування».
Далі детальніше розглянемо порядок бронювання військовозобов’язаних працівників підприємствами, яким встановлено мобзавдання та які є критично важливими. Оскільки вважаємо, що це найактуальніші підстави бронювання працівників для сільгосппідприємств.
- КУДИ ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТИ
- ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОДАВАТИ
- ІНШІ УМОВИ БРОНЮВАННЯ
- ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПРО БРОНЮВАННЯ
- ДОКУМЕНТ, ЩО ПІДТВЕРДЖУЄ БРОНЮВАННЯ
- ЗВІТНІСТЬ
- АНУЛЮВАННЯ ВІДСТРОЧКИ
ПОРЯДОК ВИЗНАЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ КРИТИЧНО ВАЖЛИВИМИ
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора