Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ОБЛІК У ВИНОГРАДАРСТВІ

Питання обліку вирощування винограду ми розглянули в «АгроPRO», 2023, № 14, с. 33. Але сільськогосподарські підприємства, які займаються його вирощуванням, зазвичай не продають весь виноград у непереробленому вигляді. Як правило, перед продажем виноград переробляють на виноматеріали виноградні. Про те, як вести облік такої переробки, поговоримо далі.

ВИНОМАТЕРІАЛИ ВИНОГРАДНІ НЕ Є СІЛЬГОСППРОДУКЦІЄЮ

Виноматеріали виноградні – виноматеріали, отримані шляхом первинної переробки винограду, призначені для виробництва вин виноградних та іншої виноробної продукції (ст. 1 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»).

Така продукція для цілей відображення в бухгалтерському обліку не вважається сільськогосподарською, адже:

➤ щоб продукція вважалася сільськогосподарською, вона має бути одержана в результаті відокремлення від біологічного активу, а виноматеріали виноградні отримуються в результаті переробки іншої сільгосппродукції;

➤ на це прямо вказує додаток до НП(С)БО 30, в якому зазначено, що виноматеріали є продуктами переробки, а тому на них не поширюється дія НП(С)БО 30 «Біологічні активи».

Отже, виноматеріали виноградні для цілей обліку слід визнавати просто запасами і обліковувати не за НП(С)БО 30, а за НП(С)БО 9 «Запаси».

ОБЛІК ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО

Виробництво виноматеріалів виноградних починається після того як аграрій виростить виноград. Облік витрат на виробництво виноматеріалів виноградних (тобто на бродіння винограду) ведуть на рахунку 23 «Виробництво», а саме, на субрахунку 234 «Допоміжне виробництво», де відкривається аналітичний рахунок четвертого порядку 2341 «Переробка винограду». За дебетом цього рахунку обліковують витрати на переробку винограду, за кредитом – відображають вартість отриманого виноматеріалу виноградного за фактичною собівартістю.

На субрахунку 2341 підприємство збиратиме витрати на виробництво відповідного виноматеріалу виноградного в розрізі статей витрат, наведених у НП(C)БО 16 «Витрати» (п. 3.6 Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених наказом Мінагрополітики України від 18.05.2001 р. № 132, далі – Методрекомендації № 132).

При виробництві виноматеріалів виноградних зазвичай виділяють такі основні статті витрат (п. 2.7 Методрекомендацій № 132):

➊ витрати на оплату праці. До цієї статі витрат потрапляють витрати на нарахування основної та додаткової заробітної плати штатних працівників, найманих і залучених осіб, зайнятих безпосередньо на переробці винограду у виноматеріали. Такі операції в обліку відображають за Дт 2341 і Кт 661;

➋ прямі матеріальні витрати. Сюди входить собівартість винограду, вирощеного власними силами, а у випадку придбання винограду – вартість його придбання, а також вартість інших матеріалів, потрібних для отримання виноматеріалу виноградного (малоцінних швидкозношуваних товарів, різних мінеральних добавок тощо). Витрачання таких матеріалів в обліку відображають за Дт 2341 і Кт 27, 201, 203, 207, 208, 209, 22 та 27;

➌ інші прямі витрати. В цю статтю витрат потрапляють всі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до виробництва виноматеріалів, зокрема:

• нарахування на фонд оплати праці ЄВ. Такі нарахування відображаються в обліку проводкою: Дт 2341 – Кт 651;

• амортизація приміщення, де відбувається бродіння винограду, та обладнання, яке в ньому встановлено, що безпосередньо бере участь у виробництві виноматеріалів виноградних. Такі нарахування до складу витрат потрапляють на основі проводки: Дт 2341 – Кт 13;

• інші витрати, прямо пов’язані з отриманням виноматеріалів: плата за оренду приміщень (якщо виноматеріали виробляються в орендованих приміщеннях) чи землі (якщо приміщення, де виробляються виноматеріали, розташовані на орендованій землі), страхові платежі, вартість робіт і послуг, наданих сторонніми організаціями та власними допоміжними виробництвами (придбання електроенергії, водопостачання тощо). В обліку такі витрати відображаються за Дт 2341 в кореспонденції з Кт 63, 685 та 234;

➍ загальновиробничі витрати всіх напрямків діяльності (наприклад, зарплата інженерів, електриків тощо).

Зауважимо: у сільськогосподарських підприємствах загальновиробничі витрати не поділяються на постійні і змінні (п. 2.21 Методрекомендацій № 132). Ці витрати обліковуються на субрахунку 91 і наприкінці року розподіляються між основними галузями та об’єктами витрат пропорційно до суми прямих витрат (без витрат основних матеріалів: кормів, насіння, сировини). Тобто їх переносять на витрати шляхом формування проводки: Дт 23 – Кт 91.

Далі в консультації ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ, ОЦІНКА ВИНОМАТЕРІАЛІВ, ОСОБЛИВОСТІ ДЛЯ «ЄДИННИКІВ» IV ГРУПИ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування