КЛАСИФІКАЦІЯ ВИНОГРАДНИКІВ ТА ВИНОГРАДУ В БУХОБЛІКУ
Виноградники є плодоносними рослинами, тобто довгостроковими біологічними активами, які використовуються в процесі виробництва сільськогосподарської продукції та систематично надають сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи.
Проте положення НП(С)БО 30 «Біологічні активи» не поширюються на плодоносні рослини, пов’язані із сільськогосподарською діяльністю (п. 3.4 НП(С)БО 30). Такі активи слід обліковувати за правилами, визначеними нормами НП(С)БО 7 «Основні засоби».
Тобто виноградники обліковуються у підприємства на субрахунку 108 «Багаторічні насадження» і на них, як і на будь-які інші ОЗ, нараховується амортизація (облік вирощування самих виноградників ведеться аналогічно до обліку вирощування саду – див. «АгроPRO», 2022, № 21, с. 33).
Водночас той факт, що виноградники обліковуються не як довгострокові біологічні активи, а як ОЗ, жодним чином не впливає на правила обліку їх плодів. Виноград, отриманий з виноградників, – не що інше, як сільськогосподарська продукція.
На те, що виноград є сільгосппродукцією, вказує:
➊ визначення сільгосппродукції, наведене у п. 4 НП(С)БО 30, згідно з яким сільгосппродукція – це актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання. Виноград якраз і отримують після відокремлення від біологічного активу, тобто після зривання;
➋ додаток до НП(С)БО 30, в якому прямо говориться, що виноград є сільськогосподарською продукцією, на яку поширюється НП(С)БО 30.
Отже, в обліку вирощування винограду слід відображати як виробництво сільськогосподарської продукції.
ОБЛІК ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО
Обліковувати всі витрати, понесені на вирощування винограду (біологічне перетворення), аграрії мають на субрахунку 231 «Рослинництво». До цього субрахунку відкриваються окремі аналітичні рахунки, на яких вестиметься облік вирощування окремих сортів винограду (2311 «Виноград Ізабелла», 2312 «Виноград Кишмиш», 2313 «Виноград амурський білий» тощо).
За дебетом кожного окремого аналітичного рахунку будуть збиратися витрати, понесені на вирощування (біологічне перетворення) певного сорту винограду, а за кредитом – вартість плодів винограду, отриманих від урожаю.
При цьому витрати накопичуватимуться в розрізі статей витрат. Примірний перелік таких статей наведено у НП(C)БО 16 «Витрати» і зазвичай виглядає він так (п. 17 П(C)БО 30, п. 3.6, 2.7 Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених наказом Мінагрополітики від 18.05.2001 р. № 132, далі – Методрекомендації № 132):
ОПРИБУТКУВАННЯ ВИНОГРАДУ
Після дозрівання винограду аграрій розпочинає збір урожаю. Зірваний виноград доставляється на склад аграрія, де він залишається на зберіганні до реалізації або переробки (наприклад, для переробки на виноматеріали виноградні).
Збирання винограду зазвичай оформлюється шляхом складання:
➣ або Щоденника надходження сільськогосподарської продукції (ф. № 81). Цей первинний документ складають на сільгосппідприємствах, які не спеціалізуються на вирощуванні продукції виноградарства;
➣ або Щоденника надходження продукції садівництва (для спеціалізованих господарств) (ф. № 84). Цей первинний документ зазвичай складають на підприємствах, які спеціалізуються на вирощуванні продукції виноградарства.
Обидві форми щоденників затверджено наказом Мінсільгоспу СРСР від 24.11.1972 р. № 269.
Водночас сільгосппідприємство має право створити свій первинний документ, за яким воно буде оприбутковувати зібраний урожай з поля на склад. Головне пам’ятати, що розроблений документ стане первинним, якщо міститиме всі обов’язкові реквізити, притаманні первинним документам (ст. 9 Закону України від 16.07.1999 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Зазначений первинний документ (щоденник чи інший) складається на дату збирання винограду у двох примірниках. На кожен день роботи бригади із збору врожаю складається один документ. У ньому зазначається місце збирання винограду, його сорт, зібрана площа. Записи здійснюються після зважування зібраної партії винограду.
У кінці робочого дня чи зміни підбивається підсумок щодо надходження продукції за день (зміну) і вносяться дані про виробіток кожного робітника до книги або інших первинних документів з обліку праці та виконаних робіт.
Один примірник заповненого первинного документа щодо збору винограду (як правило, щоденника) разом із зібраним урожаєм передають на склад або в інше місце зберігання чи переробки, інший – до бухгалтерії.
Звертаємо увагу! Після того як виноград надійде на склад, там його можуть перебрати та відсортувати. Документом, яким оформлюється здійснення таких операцій, є зазвичай Акт на сортування та сушіння продукції рослинництва (форма № 82). Хоча можна використовувати і власно розроблений документ. Такий первинний документ складається в одному примірнику на кожну партію продукції в присутності матеріально відповідальної особи.
На основі отриманого первинного документа щодо збору винограду (щоденника), а також документа, на основі якого проведено його сортування (актів сортування), завскладу відображає надходження плодів на склад у Книзі складського обліку. Потім на підставі цієї Книги та інших документів про рух винограду завскладу формує Звіт про рух матеріальних цінностей та передає його і первинні документи у бухгалтерію.
Для обліку і узагальнення інформації про первісне визнання винограду, отриманого від збирання урожаю, а також його руху після первісного визнання використовують рахунок 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва». Щоб зарахувати виноград на склад, робиться проводка: Дт 27 – Кт 231/конкретний сорт винограду.
За дебетом рахунку 27 відображається надходження винограду, за кредитом – вибуття внаслідок продажу, передачі на переробку тощо.
У випадку отримання при сортуванні зіпсованого винограду такий виноград визнається «мертвими» відходами, тобто відходами, які не мають жодної цінності. На вартість таких відходів сторнують (відображають зі знаком «мінус») проводку, якою було оприбутковано виноград (Дт 27 – Кт 231).
Оскільки виноград є сільгосппродукцією, то оприбутковують його на баланс залежно від того, який саме варіант оцінки сільгосппродукції обрало підприємство:
➣ або за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж;
➣ або за виробничою собівартістю, визначеною за правилами, прописаними у НП(С)БО 16.
Проводити оцінку вирощеного винограду потрібно при первісному визнанні сільськогосподарської продукції, тобто у тому звітному періоді, у якому виноград відокремлено від біологічного активу, а саме зірвано із виноградника (п. 12 НП(С)БО 30).
Далі в матеріалі ОЦІНКА ВИНОГРАДУ ЗА СПРАВЕДЛИВОЮ ВАРТІСТЮ,
ОЦІНКА ВИНОГРАДУ ЗА ФАКТИЧНОЮ СОБІВАРТІСТЮ
Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування