ОСБЛИВОСТІ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ
26.03.2022 р. набрав чинності Закон України від 15.03.2022 р. № 2129-IX «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», яким встановлено особливості виконавчого провадження під час воєнного стану.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України:
- фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з арештованих виконавцем рахунків, за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч грн;
- юридичні особи – боржники можуть сплачувати заробітну плату з арештованих виконавцем рахунків в розмірі не більше п’яти мінімальних заробітних плат в місяць на одного працівника за умови сплати податків, зборів та єдиного внеску з таких виплат;
- припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації).
Утримані із заробітної плати суми аліментів сільгосппідприємства перераховують на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі його відсутності – на відповідний рахунок виконавця.
Якщо стягувачами у виконавчому провадженні є фізичні/юридичні особи, зареєстровані відповідно до законодавства РФ, то вчинення виконавчих дій зупиняється та забороняється заміна стягувачів у виконавчих діях. Це обмеження не застосовується до громадян РФ, які проживають на території України на законних підставах, та юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до закону України.
ВИПЛАТИ ПОТЕРПІЛИМ ВІД НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ НА ВИРОБНИЦТВІ
З 1 березня 2022 року набирає чинності постанова КМУ від 05.03.2022 р. № 200 «Про перерахування щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, у 2022 році».
У 2022 році перерахування щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, проводиться із застосуванням коефіцієнта 1,14.
ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ ВЕСТИ БЕЗ ОТРИМАННЯ ДОЗВІЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ
19.03.2022 р. набрала чинності постанова КМУ від 18.03.2022 р. № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 314).
Цією постановою строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжено на період до закінчення воєнного стану.
Тож якщо у сільгосппідприємства є, наприклад, дозвіл на спеціальне використання води, строк дії якого закінчиться в період воєнного стану, то він вважається діючим до кінця воєнного стану.
Якщо ж у сільгосппідприємства такого дозволу не було, але воно планує здійснення діяльності, для якої такий дозвіл потрібен, то слід подати декларацію про провадження господарської діяльності (далі – декларація).
Декларація має подаватися до Міністерства економіки. Форма декларації не затверджена, але у додатку 1 до Постанови № 314 наведено перелік відомостей, що мають в ній міститися, а саме:
1. Відомості про суб’єкта господарювання:
- для юридичної особи – організаційно-правова форма, повне і скорочене найменування (у разі наявності), ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ та місцезнаходження;
- для фізичної особи – підприємця – прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України) та місце проживання.
2. Відомості про фактичну адресу (адреси) провадження господарської діяльності.
3.Назва виду господарської діяльності, який провадиться суб’єктом господарювання.
4. Назва дозвільного документа (назви дозвільних документів), на заміну якого (яких) на період воєнного стану подана декларація.
5. Відмітка про те, що суб’єкт господарювання ознайомлений з вимогами законодавства, якими встановлено вичерпний перелік вимог до провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, отриманню документа дозвільного характеру, іншого результату надання публічної послуги, на заміну якого подана декларація, та зобов’язується їх виконувати.
Зверніть увагу! Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану, наведено у додатку 2 до Постанови № 314. До нього, зокрема, включено перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом. Тобто для здійснення такого виду діяльності, як і раніше, потрібна ліцензія.
ДО УВАГИ БІЖЕНЦІВ, ЯКІ ПЛАНУЮТЬ ВИЇЗД ЗА КОРДОН
З 13.03.2022 р. з метою запобігання виведенню капіталу за кордон Правління НБУ прийняло постанову № 51, згідно з якою якщо ви плануєте виїжджати за кордон та вивозити валютні цінності в сумі, що перевищує 10 тис. євро на одну особу (в еквіваленті), то доведеться:
задекларувати таку суму при проходженні кордону (ця вимога була й раніше);
надати підтвердні документи щодо її походження (зокрема, документи про зняття готівки з власних рахунків).
Суми (в еквіваленті) до 10 тис. євро, як і раніше, можна вивозити без декларування та підтвердження походження.
СПРОЩЕНО ДЕЯКІ ПРОЦЕДУРИ ТА ВИМОГИ У СФЕРІ ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ
21 березня набрав чинності Закон України № 2132-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності у сфері довкілля та щодо цивільного захисту на період дії воєнного стану і у відбудовний період», яким спрощено деякі адмінпроцедури та вимоги у сфері захисту довкілля під час дії воєнного стану та післявоєнний період. Зокрема, у цей період:
- скасували проведення оцінки впливу на довкілля при здійсненні відновлювальних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій;
- скасували деякі обмеження, зокрема, під час робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму, а також всі види рубок та меліоративний вилов біоресурсів.
ЩОДО КАРАНТИНУ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ
Постановою КМУ від 26.03.2022 р. № 372 на період воєнного стану скасовано норми постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 про встановлення «зеленого», «жовтого», «помаранчевого» або «червоного» рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19.
На період воєнного стану:
- фізичним особам і суб’єктам господарювання рекомендовано дотримуватися протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19;
- фізичним особам рекомендовано забезпечити отримання повного курсу вакцинації від COVID-19.
Ельвіра Ткачова, головний редактор "АгроPRO"