Яку ознаку доходу має орендна плата, яка виплачується фізичним особам за договором
оренди земельної ділянки?
Податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) є орендар (пп. 170.1.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску ) та Порядок його заповнення затверджені наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4 (далі – Розрахунок та Порядок № 4).
Суми нарахованої орендної плати відображають у додатку 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Розрахунку у тому місяці податкового періоду, коли їх було фактично нараховано та виплачено.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку № 4:
➥ дохід від надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду або суборенду має ознаку доходу «106»;
➥ дохід від надання земельної ділянки сільськогосподарського призначення в лізинг, оренду, суборенду, емфітевзис має ознаку доходу «195».
Нагадаємо, що право:
• на земельну частку (пай) підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай);
• на земельну ділянку підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку або свідоцтвом на право власності. Зазначені права орендодавця вказуються в договорі оренди.
Сільгосппідприємство має в оренді земельні ділянки як на території адміністративно-територіальної одиниці, де воно стоїть на обліку, так і на іншій території. Який порядок подання до органу ДПС Розрахунку з додатками 4ДФ?
Суми податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО), утримані з доходів у вигляді орендної плати, сплачуються податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням об’єктів оренди (суборенди, емфітевзису) (пп. 168.4.9 ПКУ). Якщо земельні ділянки, земельні частки (паї) розташовані на території адміністративно-територіальної одиниці, де у сільгосппідприємства немає відокремленого підрозділу (тобто найманих працівників), то воно включає відомості про орендодавців таких земельних ділянок до додатка 4ДФ Розрахунку, який подає до органу ДПС за своїм основним місцем обліку (п. 3 Порядку № 4). Тобто усіх орендодавців включає до свого додатку 4ДФ Розрахунку.
Якщо на території іншої адміністративно-територіальної одиниці сільгосппідприємство має відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати податки, то воно подає Розрахунок за такий підрозділ до органу ДПС за своїм основним місцем обліку (абзац другий п. 3 Порядку 4). При цьому у ньому зазначаються дані про відокремлений підрозділ в рядку 032 заголовної частини. До такого Розрахунку включаються відомості про орендодавців, чиї земельні ділянки знаходяться на цій території.
Далі в консультації відповіді на наступні запитання:
- Як показати у додатку 4ДФ нарахування і виплату орендної плати за користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення за 5 років наперед?
- Яким чином відображається в додатку 4ДФ до Розрахунку орендна плата, яка нарахована на користь померлого орендодавця?
- Яка особа зазначається у додатку 4ДФ до Розрахунку, якщо орендна плата нараховується (виплачується) на користь неповнолітньої дитини, малолітньої дитини, у якої є опікун?
- Орендна плата за користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення згідно з договором оренди становить 12 000 грн. Строк виплати – до 31 грудня. Сільгосппідприємство має брак грошових коштів і не зможе виплатити орендну плату у встановлений строк. Як йому відобразити нараховану орендну плату, якщо воно не виплатить її?
Ельвіра Ткачова, головний редактор
Олена Коровська, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування