Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ ПІД ЧАС ВІЙНИ

ФОРМА ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ

Уперіод дії воєнного стану сторони визначають форму трудового договору за згодою (ст. 2 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136).

Нагадаємо, що згідно зі ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) додержання письмової форми є обов’язковим при укладенні трудового договору:

➙ в рамках організованого набору працівників;

➙ про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;

➙ при укладенні контракту;

➙ за вимогою працівника;

➙ з неповнолітніми;

➙ при дистанційній та надомній роботі, при роботі з нефіксованим робочим часом та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Під час дії воєнного стану на підставі наведеної вище норми Закону № 2136:

• з одного боку, із зазначеними категоріями не обов’язково укладати письмовий договір;

• з іншого – письмовий договір може укладатися з будь-яким працівником.

ВИПРОБУВАЛЬНИЙ ТЕРМІН

При укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 27 КЗпП строк випробування при прийнятті на роботу для працівників не може перевищувати трьох місяців, а за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, – шести місяців. Строк випробування при прийнятті на роботу робітника не може перевищувати одного місяця.

З аналізу норм законодавства термін «робітник» та термін «працівник» не є тотожними. Юристи вважають, що робітник це той, хто створює матеріальні цінності на промисловому підприємстві. Цей термін застосовується до посад нижчої кваліфікації.

До строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.

До війни випробування не встановлювалося при прийнятті на роботу категорій працівників, наведених у ст. 26 КЗпП (наприклад, осіб, звільнених у запас з військової служби; осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи; вагітних жінок; одиноких матерів, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю; внутрішньо переміщених осіб тощо). Тож під час дії воєнного стану для цих працівників також може бути встановлений випробувальний строк.

Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу (ч. 1 ст. 26 КЗпП).

Далі в консультації СПРОЩЕНИЙ РЕЖИМ РЕГУЛЮВАННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН, ІНШІ НОРМИ.

Анатолій Владичанський, адвокат

Ельвіра Ткачова, головний редактор