Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ОСОБЛИВОСТІ ТА ПОРЯДОК ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ТРАКТОРА

Трактори є незамінними робочими інструментами для сільськогосподарських та будівельних галузей. Купівля-продаж трактора та його реєстрація є важливим кроком для сільськогосподарських підприємств, який вимагає розуміння технічних аспектів, дотримання юридичних норм тощо. Тож далі розглянемо ключові аспекти, на які слід звернути увагу при здійсненні такої угоди, а саме: нормативні акти, що регулюють ці відносини, загальний порядок державної реєстрації трактора тощо.

НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють це питання, є:

➊ Цивільний кодекс України (далі – ЦКУ);

➋ Закон України від 30.06.1993 р. № 3353-XII «Про дорожній рух» (далі – Закон № 3353);

➌ Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджений постановою КМУ від 08.07.2009 р. № 694 (далі – Порядок № 694).

ВИМОГИ ДО ДОГОВОРУ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ТРАКТОРА

Договір купівлі-продажу трактора укладається у письмовій формі. Чинним законодавством не передбачений обов’язок нотаріального посвідчення такого договору, але він може бути посвідчений за бажанням сторін/сторони. Виходячи із загальних норм ЦКУ, у такому договорі варто передбачити (див. зразок в кінці консультації):

➙ предмет договору (характеристики трактора: модель та марку, колір, рік випуску, ідентифікаційний номер тощо);

➙ ціну договору (її встановлюють сторони, оцінка незалежними експертами не обов’язкова);

➙ умови приймання-передачі трактора та порядок оплати за договором;

➙ відповідальність за порушення умов договору;

➙ інші умови, необхідні для здійснення правочину, зокрема форс-мажорні;

➙ реквізити сторін.

РЕЄСТРАЦІЯ ТРАКТОРА

Оскільки трактор – це сільськогосподарська техніка, яка призначена в першу чергу для сільськогосподарських робіт, то він підлягає відомчій реєстрації (ст. 34 Закону № 3353).

НОТАТКА

Реєстрація та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – територіальні органи Держпродспоживслужби).

П. 2 Порядку № 694

Тобто для державної реєстрації трактора необхідно звернутися не до сервісного центру МВС, а до Держпродспоживслужби. Оскільки сервісні центри МВС здійснюють реєстрацію транспортних засобів, які призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування (легкові та грузові автомобілі, мотоцикли і мопеди тощо).

Власники (крім суб’єктів господарювання, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю тракторами, сільгоспмашинами тощо та включені до відповідного електронного реєстру суб’єктів господарювання) зобов’язані подати заяву та документи на реєстрацію трактора протягом 10 діб від дня його придбання (п. 3 Порядку № 694). Цей строк може бути продовжений територіальним органом Держпродспоживслужби у разі неможливості власника своєчасно її провести у зв’язку з хворобою, відрядженням чи з інших причин.

До заяви додаються:

Для машин, які реєструються вперше, додатково подаються:

➙ декларація про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, – для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою КМУ від 30.01.2013 р. № 62;

➙ сертифікат затвердження типу, виданий органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу, – для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вуз лів, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2011 р. № 1367 (далі – Техрегламент № 1367);

➙ сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу, – для машин, на які поширюється дія Техрегламенту № 1367;

➙ інші документи у випадках, визначених Порядком № 694.

Реєстрація та зняття з обліку машин здійснюються після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації за встановленою Мінекономіки формою (п. 2 Порядку № 694). Тобто перед реєстрацією трактора повинен бути проведений його огляд державними інспекторами Держпродспоживслужби та виданий відповідний висновок.

Трактор має бути зареєстрований Держпродспоживслужбою протягом семи днів від дня подання власником (уповноваженою ним особою) заяви та необхідних документів (п. 4 Порядку № 694).

Якщо трактор є вживаним, то попередній власник трактора повинен перед продажем зняти його з обліку. Знімається з обліку трактор так само у територіальному підрозділі Держпродспоживслужби.

Далі в консультації ОСОБЛИВОСТІ РЕЄСТРАЦІЇ, Зразок ДОГОВІР КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ТРАКТОРА

Ілля Менчак, юрист