Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ОТРИМАННЯ ЖИВЦІВ (ПАГІНЦІВ) ФРУКТОВИХ ДЕРЕВ ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ

Щоб виростити фруктовий сад, потрібен садивний матеріал (саджанці). А для вирощування саджанців зазвичай використовують пагінці або живці відповідних сортів рослин. Їх можна як придбати на стороні, так і виростити самостійно. Про те, як вести облік живців, поговоримо далі.

ЯК КЛАСИФІКУВАТИ ЖИВЦІ САДУ?

Перш за все розберемось, що таке живець.

Живець – це корінець, паросток чи бокові гілки, які використовуються для вегетативного розмноження рослин. Вирощування рослин за допомогою живців називається живцюванням. Щоб виростити із живця рослину, потрібно здійснити певні дії:

1) живець (частину іншої рослини – дерева, куща) спочатку слід відділити від живої рослини;

2) відокремлений живець можна:

➤ або висадити в субстрат для вкорінення і отримання нової рослини;

➤ або прищепити до гілки чи кореня іншої рослини, внаслідок чого також отримується нова рослина.

При відокремленні живця (гілки, стебла, листка тощо) сама рослина не знищується. Тобто живці отримуються в процесі вирощування садових дерев (кущів), які, своєю чергою, вирощуються з метою отримання плодів (сільгосппродукції). Але чи є живці сільгосппродукцією?

Нотатка

Сільськогосподарська продукція – актив, одержаний в результаті збирання врожаю, призначений для продажу, безоплатної передачі, переробки або внутрішньогосподарського споживання.

Збирання врожаю – відокремлення продукції від біологічного активу або отримання продукції внаслідок припинення життєвих процесів біологічного активу. П. 4 НП(С)БО 30 «Біологічні активи».

П. 4 НП(С)БО 30 «Біологічні активи»

При отриманні живців не відбувається збирання урожаю. Адже плодами (урожаєм) фруктових дерев (кущів) є ягоди та фрукти. Відповідно, живці (паростки) – це не сільгосппродукція.

На наш погляд, живці (паростки) – це додаткові біологічні активи. Адже вони отримані в процесі біологічних перетворень біологічних активів, а саме – в результаті процесу росту, дегенерації, продукування та відтворення, які спричиняють якісні та/або кількісні зміни біологічних активів, тобто дерев.

Той факт, що живці є додатковими біологічними активами, підтверджує і додаток до НП(С)БО 30 та додаток 1 до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2006 р. № 1315. В цих додатках прямо вказано, що для багаторічних насаджень (плодових, ягідних культур та виноградників) додатковими біологічними активами є саме живці.

Далі в консультації:

ОБЛІК ВИТРАТ НА ВИРОЩУВАННЯ ЖИВЦІВ, ОБЛІК ВИТРАТ НА ВИРОЩУВАННЯ ЖИВЦІВ

ОБЛІК ВИТРАТ НА ВИРОЩУВАННЯ ЖИВЦІВ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування