Упроцесі використання майна (основних засобів) колишніх КСП сільгосппідприємства проходять такі етапи:
• фактичне використання основних засобів (без оформлення права власності на них);
• придбання права на майновий пай (переоформлення свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) від фізичної особи до сільгосппідприємства);
• оприбуткування (взяття на баланс основного засобу).
Про те, як відобразити такі операції в бухгалтерському та податковому обліку, розповімо далі.
ЕТАП І. КОРИСТУВАННЯ
Сільсгоппідприємство, яке лише користувалося нерухомим майном, у бухгалтерському обліку мало відображати його на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи». Отже, воно не мало права нараховувати на нього амортизацію.
А ось плату за користування таким майном (орендну плату) сільсгоппідприємство було зобов’язане нараховувати і виплачувати співвласникам такого майна (або підприємству, в управлінні якого воно знаходилось).
Якщо ж жодного договору на користування майном укладено не було, то виходить, що сільсгоппідприємство отримало нерухоме майно у користування (в оренду) безкоштовно.
На перший погляд здається, що такі операції в обліку відображати не потрібно (ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України). Адже при отриманні безоплатної послуги не виконуються критерії для визнання доходів/ витрат згідно з п. 5 П(С)БО 15 «Доходи» і п. 5 П(С)БО 16 «Витрати».
Але це не так. Річ у тім, що у фінансовій звітності, а отже, і в бухгалтерському обліку повинна міститися вся інформацію про фактичні та потенційні наслідки операцій і подій, яка може вплинути на рішення, що приймаються на її основі. На це прямо вказує принцип повного висвітлення (п. 6 розд. III П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»).
Тож коли підприємство користується безоплатно нерухомим майном, воно повинне відобразити в обліку отримання доходу, а саме: іншого доходу. Такий дохід відображається за кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності» в кореспонденції з дебетом рахунку витрат тієї діяльності, в якій таке майно використовується. Тобто або:
➠ дебетом рахунку 23 «Виробництво», якщо аграрій користується майном для виробництва конкретного (одного) виду продукції (олійниця, ферма тощо);
➠ дебетом рахунку 91 «Загальновиробничі витрати», коли майно використовують при виробництві декількох видів діяльності (елеватор, реммайстерня тощо);
➠ дебетом рахунку 92 «Адміністративні витрати», якщо безоплатно користуються майном в адміністративних цілях (офіс, контора тощо);
➠ дебетом рахунку 93 «Витрати на збут», якщо майно використовуються при збуту продукції (магазин, склад тощо).
Дохід слід визнавати у розмірі справедливої вартості оренди нерухомого майна відповідних характеристик.
Безкоштовне отримання послуг не тягне за собою для аграрія жодних ПДВ-наслідків.
ЕТАП ІІ. ПРИДБАННЯ ПРАВА НА МАЙНОВИЙ ПАЙ
Щоб стати власником зазначеного майна, сільгосппідприємство має придбати майнові сертифікати, які в подальшому може обміняти на таке майно.
Придбаваючи майновий сертифікат, слід враховувати, що він є часткою в майні члена підприємства у пайовому фонді, вираженою в грошовій формі та у відсотках від розміру пайового фонду (п. 2 Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою КМУ від 28.02.2001 р. № 177).
Ця частка документально підтверджується Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства (майновий сертифікат). Такий сертифікат засвідчує право на частку в спільному володінні, користуванні і розпорядженні майном, яке передано в оренду, знаходиться на зберіганні тощо (див. лист Мінагрополітики від 05.05.2001 р. № 37-25-3-11/3923).
Для придбання майнового сертифіката сільгосппідприємству слід укласти з фізичними особами, які його продають, Договір купівлі-продажу майнового паю, форма якого затверджена наказом Мінагрополітики від 09.04.2001 р. № 97.
Потім потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування, який видав майновий сертифікат, для обміну його на новий (в якому буде фігурувати ім’я нового власника – сільгосппідприємства). Далі читати про БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, ОПОДАТКУВАННЯ.
ЕТАП ІІІ. ОПРИБУТКУВАННЯ МАЙНА (БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, ОПОДАТКУВАННЯ)
Олег Головко, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування