28 січня 2023 року набрав чинності Закон України від 01.12.2022 р. № 2823-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України». Цим Законом вирішена доля споживчих кредитів та інших договорів, які отримали фізичні особи для власного користування.
Нотатка
Споживчий кредит (кредит) – грошові кошти, що надаються споживачу (позичальникові) на придбання товарів (робіт, послуг) для задоволення потреб, не пов’язаних з підприємницькою, незалежною професійною діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника. П. 11 ст.1
Закону України від 15.11.2016 р. № 1734-VIII «Про споживче кредитування»
ПРИЗУПИНЕННЯ СПЛАТИ ГРОШОВОГО ЗОБОВ’ЯЗАННЯ
Розділ IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15.11.2016 р. № 1734-VIII «Про споживче кредитування» (далі – Закон № 1734) доповнено пунктами 8–16, в яких йдеться про певні преференції для фізосіб – позичальників. Сподіваємось, що аналогічні норми будуть прийняті і щодо кредитів, виданих юридичним особам. Розглянемо нові норми.
У період дії в Україні воєнного стану та протягом 90 днів після його припинення чи скасування позичальник, особа, до якої перейшли права та обов’язки позичальника, або його представник (далі – позичальник), має право звернутися до кредитодавця або нового кредитора (далі – кредитор) із заявою про призупинення сплати грошового зобов’язання (далі – Заява) за договором про споживчий кредит або іншим договором, передбаченим ч. 2 ст. 3 Закону № 1734 (зокрема, це договори позики, що не передбачають сплати процентів, кредитні договори, укладені в рамках мирової угоди, з ломбардами, в рамках державних програм або програм органів місцевого самоврядування тощо).
До грошового зобов’язання входять основна сума кредиту, проценти, комісія та інші платежі.
Подати Заяву та призупинити сплату грошового зобов’язання можна за умови, що предметом забезпечення за договором про споживчий кредит (іншим договором) є нерухоме майно (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий або дачний будинок, об’єкт незавершеного житлового будівництва), що відповідає хоча б одній із таких ознак:
➊ Нерухоме майно станом на день подання Заяви розташоване на тимчасово окупованій території, визначеній п. 1 і 3 ч. 1 ст. 3 Закону України від 15.04.2014 р. № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», або на територіях, на яких ведуться воєнні (бойові) дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, визначених КМУ (далі – постраждалі території). Для реалізації цієї норми КМУ має визначити перелік таких територій протягом 30 днів з дня набрання чинності цим Законом (тобто до 27.02.2023 р.).
➋ Нерухоме майно пошкоджено внаслідок збройної агресії РФ, тобто потребує відновлення виключно шляхом капітального ремонту чи реконструкції.
➌ Нерухоме майно знищено внаслідок збройної агресії РФ, тобто його відновлення шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції є неможливим або економічно недоцільним.
Заява підписується позичальником власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису. До заяви додаються документи, які підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії РФ. Кредитору забороняється вимагати від позичальника подання будь-яких інших документів, крім підтвердних. Перелік підтвердних документів не наведений. Але за аналогією вважаємо, що такими документами можуть бути звернення до Нацполіції, витяг з реєстру досудових розслідувань, акт, складений за участю ДСНС (інших органів держаної чи місцевої влади), фото- та відеоматеріали тощо.
Заява надається/надсилається кредитору в оригіналі, а підтвердні документи – в оригіналі або в нотаріально посвідчених копіях (п. 8 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1734).
Якщо нерухомість знаходиться на постраждалих територіях, то кредитор має звільнити позичальника від сплати грошового зобов’язання (у тому числі боргу на дату подання Заяви) лише на підставі Заяви, без надання підтвердних документів. Період звільнення від сплати грошового зобов’язання – з робочого дня, наступного за днем отримання Заяви до закінчення 90 дня (включно) після дня припинення чи скасування воєнного стану або до дня подання підтвердних документів.
Підтвердні документи такий позичальник має подати кредитору протягом 90 днів з дня виключення території, на якій знаходиться нерухоме майно, із переліку постраждалих територій. Якщо позичальник протягом вказаного строку не надасть підтвердні документи, кредитор має право вимагати відновлення сплати грошового зобов’язання, яке було наявне станом на 24.02.2022 р. відповідно до умов договору про споживчий кредит (п. 9 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1734).
Якщо нерухоме майно розташоване на іншій території України, то позичальник подає підтвердні документи одночасно із Заявою. У такому разі кредитор звільняє позичальника від обов’язку сплати грошового зобов’язання (у тому числі боргу за кредитом) з робочого дня, наступного за днем отримання Заяви з підтвердними документами (п. 10 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1734).
Позичальник має розпочати платити кредитору грошове зобов’язання за договором про споживчий кредит з дня отримання компенсації від держави за пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії РФ нерухоме майно або відновлення такого майна за рахунок держави, але не пізніше ніж через 180 днів після дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні (далі – дата відновлення сплати грошового зобов’язання).
Позичальник звільняється від сплати нарахованих, але не сплачених за договором про споживчий кредит процентів, комісій та інших платежів за період з 24.02.2022 р. до дати відновлення сплати грошового зобов’язання. Такі суми будуть відшкодовуватися кредитору за рахунок РФ через процедуру репарацій.
Про отримання компенсації від держави за пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії РФ нерухоме майно, що було предметом забезпечення за договором про споживчий кредит, або про його відновлення за рахунок держави позичальник має повідомити кредитора. Повідомити потрібно протягом 10 робочих днів з дня отримання такої компенсації або документального визнання такого майна відновленим. В іншому випадку позичальник буде сплачувати кредитору проценти, нараховані за період прострочення, у подвійному розмірі. Кредитор має вести облік такої нерухомості для отримання компенсації від держави (п. 11 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1734).
Далі в консультації АНУЛЮВАННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА ДОГОВОРОМ ПРО СПОЖИВЧИЙ КРЕДИ, КРЕДИТНА ЗАБОРГОВАНІСТЬ ПО ЗНИЩЕНОМУ АВТОМОБІЛЮ, КРЕДИТНА ЗАБОРГОВАНІСТЬ ПО ЗНИЩЕНОМУ АВТОМОБІЛЮ, ЩОДО ОПОДАТКУВАННЯ, КРЕДИТНА ЗАБОРГОВАНІСТЬ ПО ЗНИЩЕНОМУ АВТОМОБІЛЮ, КРЕДИТНА ЗАБОРГОВАНІСТЬ ПО ЗНИЩЕНОМУ АВТОМОБІЛЮ, ЩОДО ОПОДАТКУВАННЯ
Ельвіра Ткачова, головний редактор