31.07.2023 р. набрали чинності Правила охорони підземних вод, затверджені наказом Міндовкілля від 11.05.2023 р. № 325 (далі – Правила № 325). Огляд наведений в «АгроPRO», 2023, № 15, с. 7).
Правила № 325 є обов’язковими для юридичних осіб, фізичних осіб та фізичних осіб – підприємців, діяльність яких пов’язана, зокрема, із:
- використанням підземних вод, незалежно від мети і обсягів видобутку цих вод;
- експлуатацією свердловин та інших об’єктів, діяльність яких має або може мати негативний вплив на стан підземних вод.
НОТАТКА
Артезіанська свердловина – інженерна водозабірна споруда, яка є вертикальною гірничою виробкою з невеликим розміром поперечного перерізу, що призначена для забору підземних вод з різних водоносних горизонтів.
П.2 Правил № 325
Прийняття цих Правил зумовлене необхідністю охорони підземних вод, впорядковування діяльності із буріння нових артезіанських свердловин та ліквідації чи тампонажу свердловин, непридатних для експлуатації. Проте Правила № 325 також містять вимоги і до діючих свердловин. Тому розпочинаємо серію з трьох консультацій:
➙ Частина 1. Умови експлуатації діючої свердловини.
➙ Частина 2. Буріння нової свердловини.
➙ Частина 3. Ліквідуємо свердловину.
ЗЕМЕЛЬНА ДІЛЯНКА
Пунктом 3 розділу II Правил № 325 визначено, що земельна ділянка для спорудження водозабору підземних вод виділяється фізичній особі, фізичній особі – підприємцю або юридичній особі у порядку, передбаченому Земельним кодексом України (далі – ЗКУ).
Проте питання розміщення свердловин на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, на наш погляд, ЗКУ не врегульовано. За сталою практикою свердловини буряться на таких земельних ділянках.
Проте ці землі відповідно до Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок, наведеного у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 р. № 1051 поділені на категорії. На думку деяких землевпорядників, аби спорудити свердловину, наприклад на земельній ділянці з категорією «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» (код 01.01), потрібно її частину (під та біля цієї свердловини) поміняти на категорію «Для іншого сільськогосподарського призначення». Детально цю проблему буде розглянуто на сторінках журналу у наступних номерах – ред.
Згідно зі ст. 20 ЗКУ віднесення земельних ділянок приватної власності до певної категорії та виду цільового призначення здійснюється їх власниками та не потребує будь-яких погоджень сільських рад.
Якщо ж на земельній ділянці сформовано родовище підземних вод з дебетом більше 300 куб.м на добу (група свердловин), коли крім отримання дозволу на спеціальне водокористування потрібно отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, то такі земельні ділянки слід класифікувати за кодом 11.01 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами КВЦП». Тобто перевести їх із земель «сільськогосподарського призначення» до земель «промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення».
Для правомірного користування свердловиною сільгосппідприємству необхідно, аби речове право на земельну ділянку, на якій вона розташована, було зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Держреєстр прав). Земельна ділянка може використовуватися на праві власності, праві постійного користування, оренди (суборенди), емфітевзису та суперфіцію.
Також у Держреєстрі прав потрібно зареєструвати і безпосередньо свердловину. Адже відповідно до ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України вона є нерухомим майном (переміщення неможливе без знецінення та зміни призначення). Це підтверджується висновками, зробленими у постанові Вищого господарського суду України від 28.11.2017 р. у справі № 922/3341/16 та постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 р. у справі № 814/2953/17.
ПОТРІБНО МАТИ ПАСПОРТ АРТЕЗІАНСЬКОЇ СВЕРДЛОВИНИ
Процес буріння свердловин має закінчуватися оформленням Паспорта артезіанської свердловини (далі – Паспорт). Форма Паспорта затверджена спільним наказом Мінекології України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.04.2016 р. № 145/84, який набрав чинності 27.05.2016 р.
Відповідно до п. 3 цього наказу якщо Паспорт був оформлений до зазначеної дати, то він залишається діючим. Проте на практиці через запровадження електронних сервісів реєстрації свердловин неможливо ввести дані застарілих форм паспортів. Тому слід відновити або осучаснити Паспорт.
Зауважу, що на сьогодні займатися бурінням свердловин та оформлювати Паспорти можна без ліцензій та дозволів, хоча є законопроєкт, який передбачає ліцензування такого виду діяльності. Тож можна звертатися до будь-якої організації, яка має досвід роботи, необхідних фахівців та обладнання. Однак, як показує практика, найбільш якісно проводять роботи підприємства сфери управління Державної служби геології та надр України. Для зручності читачів наведемо інформацію про них.
Вартість оформлення Паспорта на раніше пробурені свердловини становить приблизно 10 тис. грн.
Далі в матеріалі ОБЛАДНАННЯ СВЕРДЛОВИН,
СВЕРДЛОВИНА МАЄ БУТИ ЗАРЕЄСТРОВАНА У РЕЄСТРІ АРТЕЗІАНСЬКИХ СВЕРДЛОВИН,
ЗОНИ САНІТАРНОЇ ОХОРОНИ АРТЕЗІАНСЬКИХ СВЕРДЛОВИН,
МЕРЕЖА СПОСТЕРЕЖНИХ СВЕРДЛОВИН
Іван Паламарчук, екологічний аудитор, заслужений природоохоронець України