Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПИТАННЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Під час дії воєнного стану до Закону України від 14.10.1992 р. № 2694-XII «Про охорону праці» (далі – Закон № 2694) будь-яких змін щодо навчання працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки, не вносилося.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Нагадаємо, що до переліку робіт з підвищеною небезпекою входять такі види робіт як:

➙ вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;

➙ управління тракторами і самохідним технологічним устаткуванням;

➙ роботи в силосах, призначених для різної сільськогосподарської продукції, у вагонах-зерновозах;

➙ роботи з обслуговування і ремонту аспіраційних та пневмотранспортних систем на підприємствах із зберігання та переробки зерна;

➙ роботи із розвантаження, складання і зберігання зернових та олійних культур, висівок, макухи і шротів насипом і в затареному вигляді;

➙ монтаж, демонтаж і накачування шин автотранспортних засобів;

➙ обслуговування парових і водогрійних котлів, економайзерів, паропроводів, трубопроводів гарячої води, пароперегрівників, теплообмінників, тепломеханічного устаткування, посудин, що працюють під тиском, та інші види робіт, які можуть застосовуватись в аграрній галузі і не тільки.

Порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності встановлений Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 р. № 15.

Законодавство з охорони праці дозволяє роботодавцю на власний розсуд визначати форму та механізм навчання з питань праці своїх працівників, а також установлювати обсяг вивчення вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці. Відповідна підготовка може здійснюватися як власними силами, так і навчальним центром на договірних умовах.

Навчання та перевірка знань з питань охорони праці проводяться як традиційними методами, так і з використанням сучасних видів навчання – модульного, дистанційного тощо, а також з використанням технічних засобів навчання: аудіовізуальних, комп’ютерних навчально-контрольних систем, комп’ютерних тренажерів.

Інформацію щодо створення електронного документообігу в системі управління охороною праці можна переглянути на електронній платформі Держпраці.

Таким чином, під час дії воєнного стану роботодавці не мають права допускати до роботи працівників, у тому числі посадових осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці.

З алгоритмом дій щодо навчання з охорони праці та допуску до самостійної роботи можна ознайомитись на електронній платформі Держпраці.

Ірина Чирва, начальник відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурної сфери Управління Держпраці у Кіровоградській області