Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПОДАРУНКИ ДО НОВОРІЧНИХ СВЯТ ОПОДАТКУВАННЯ ТА БУХОБЛІК

ПОДАРУНКИ ВІД ПІДПРИЄМСТВА

Зазвичай підприємства придбавають подарунки самостійно. Це можуть бути як дитячі подарунки (набори солодощів та іграшок), так і подарунки для працівників або й для інших осіб (наприклад, орендодавців, постачальників, покупців тощо). Нерідко подарунками слугують набори із власно виробленої продукції.

ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ

Перед закупівлею та даруванням новорічних подарунків слід подбати про належне документальне оформлення цієї операції. Для цього потрібно:

1) Видати наказ про закупівлю та дарування новорічних подарунків. У наказі має бути зазначено:

➙ мету дарування подарунків (наприклад, привітання з Новим роком та Різдвом працівників та їхніх дітей);

➙ підставу (наприклад, пункт колективного договору, якщо такого немає, то підставу можна не вказувати);

➙ місце закупівлі, хто буде закуповувати, обмеження по вартості подарунків, що має до них входити тощо;

➙ строк виконання наказу (можуть бути вказані не конкретні дати, а певні часові межі);

➙ хто повинен звітувати про подарунки. З таким наказом відповідальні працівники ознайомлюються під підпис.

2) Скласти та затвердити перелік працівників (їхніх дітей, інших осіб), яким будуть даруватися подарунки. Це може бути або додаток до згаданого наказу, або окремо підписаний керівником документ. Зверніть увагу! Якщо отримувачами будуть безпосередньо діти, то необхідно, аби батьки надали реєстраційні номери облікової картки платника податків (РНОКПП) дітей. Такі номери можуть бути не в усіх дітей, тож батькам слід буде звернутися до ДПС за їхнім отриманням.

Саму ж видачу подарунків слід оформити так:

• на основі затвердженого переліку отримувачів скласти відомість видачі подарунків. Такий документ має містити, зокрема, назву подарунка та ПІБ особи, яка його отримує. На одну особу може бути й декілька подарунків, якщо дітей кілька, тому треба вказувати й кількість дітей/подарункових комплектів. І насамкінець мають бути підписи осіб, які отримали подарунки. Можна до відомості включити й ідентифікаційні коди;

• оформити акт списання подарунків. Форма такого акта – довільна, але не слід забувати про загальні вимоги щодо обов’язкових реквізитів до первинних документів, які наведені в ч. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 р. № 996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Серед них – дата й місце складання документа, назва документа, обов’язково слід вказати кількість виданих комплектів.

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК

Підприємства-«малодохідники» (дохід менше 40 млн грн) враховують операцію з придбання та видачі подарунків при обчисленні податку на прибуток за правилами бухгалтерського обліку.

«Високодохідники» (дохід більше 40 млн грн) до витрат при обчисленні податку на прибуток можуть включати вартість подарунків у розмірі, що не перевищує 4% прибутку минулого звітного року. Адже подарунки, у т. ч. до новорічних свят, – це різновид безповоротної допомоги. Тож якщо вартість подарунків буде перевищувати цю межу, то на суму перевищення треба збільшити фінансовий результат до оподаткування (пп. 140.5.9 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Далі в консультації читайте про ПДВ, ПДФО, ВЗ, ЄВ, ПДФО, ВЗ, ЄВ, а також усе про ГРОШОВІ ПОДАРУНКИ

Олена Жураківська, редактор