Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Податок на прибуток за 2023 рік: особливості звітування для аграріїв

Багато сільськогосподарських товаровиробників минулого року втратили право або добровільно відмовились від єдиного податку (у т. ч. IV групи). Тож відпрацювавши 2023 рік на загальній системі оподаткування, вони мають відзвітувати з податку на прибуток відповідно до результатів своєї роботи. Про те, на що слід звернути увагу, поговоримо далі.

ЗВІТНИЙ ПЕРІОД

Нагадаємо, що для сільгоспвиробників нормами Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачені деякі особливі правила щодо звітування з податку на прибуток.

Але сільгоспвиробником підприємство вважатиметься тільки тоді, коли виконуються одночасно дві умови (пп. 137.4.1 ПКУ):

➊ його основною діяльністю є виробництво сільськогосподарської продукції;

➋ дохід від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік має перевищувати 50% загальної суми доходу.

Для таких сільгосппідприємств особливості полягають у наступному. Відповідно до п. 137.5 ПКУ для них встановлений виключно річний звітний період. При цьому річний період може дорівнювати:

➊ або звичайному календарному року, тобто звітний період триває з 1 січня по 31 грудня (пп. «б» п. 137.5 ПКУ);

➋ або спеціальному звітному сільськогосподарському року, який триває з 1 липня минулого звітного року по 30 червня поточного звітного року (пп. 137.4.1 ПКУ).

З цього випливає, що незалежно від того, який звітний період обрав виробник сільгосппродукції – спеціальний чи звичайний, звітувати він має раз на рік.

Зауважимо, що податківці з цим не погоджуються. В роз’ясненнях, наданих у ресурсі ЗІР (категорія 102.20.01), вони наголошують, що коли виробник сільгосппродукції не обрав для звітування спеціальний сільськогосподарський рік, то на нього поширюються загальні правила звітування. А саме, якщо річний дохід (без ПДВ):

Втім, на нашу думку, такий підхід не відповідає вищенаведеним нормам ПКУ.

☛ ВІД РЕДАКЦІЇ (щодо спеціального періоду звітування)

Звертаємо увагу, що звітувати з податку на прибуток необхідно починаючи з дати переходу на загальну систему оподаткування. При цьому перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого переходу, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду (пп. 137.4.2 ПКУ).

Таким чином, якщо сільгосппідприємство відмовилось від єдиного податку та перейшло на загальну систему оподаткування:

• до 01.07.2023 р., то в разі вибору спеціального періоду звітування воно мало відзвітувати вперше за період з дати відмови від спрощеної системи до 30 червня 2023 року. Якщо така декларація не була подана, то відповідно вважається, що підприємство застосовуватиме звичайний звітний період;

• після (чи з) 01.07.2023 р., то підприємство може звітувати за спеціальний період з 1 липня 2023 року (або з іншої дати переходу на загальну систему оподаткування) по 30 червня 2024 року, тобто не подавати декларацію до 29 лютого 2024 року.

Для переходу на спеціальний режим звітування сільгоспвиробники не зобов’язані подавати будь-яких заяв та повідомлень. Однак, на наш погляд, якщо підприємство перейшло на загальну систему після (чи з) 01.07.2023 р. і вирішило обрати спеціальний період для звітування, то не буде зайвим до 29 лютого 2024 року надіслати до органу ДПС листа, у якому попередити про застосування такого періоду звітування. Це має убезпечити від наслідків, які можуть мати місце при несвоєчасному поданні (неподанні) податкової звітності.

Звертаємо увагу сільгосппідприємств, які для цілей звітування з податку на прибуток у минулих роках обрали спеціальний режим звітування, але вирішили від нього відмовитись і перейти з 01.01.2024 р. на звичайний звітний період. Таким підприємствам при заповненні декларації:

ПРАВИЛА ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

Всім аграріям – платникам податку на прибуток для звітування за 2023 рік слід використовувати декларацію з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 (далі – декларація).

Подавати річну декларацію з податку на прибуток потрібно протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.6 ПКУ). При звітуванні за 2023 рік таку декларацію слід подати не пізніше 29.02.2024 р.

Звертаємо увагу! У ці строки мають подати річну декларацію усі аграрії – платники податку на прибуток (крім тих, які обрали особливий сільгоспрік) незалежно від розміру доходу.

Сплатити нарахований у декларації податок слід протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання декларації (п. 57.1 ПКУ). Якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (абз. тринадцятий п. 57.1 ПКУ).

Оскільки 10 березня припадає на вихідний день – неділю, то нарахований податок на прибуток за 2023 рік потрібно сплатити у бюджет не пізніше 11.03.2024 р.

Способи подання декларації з податку на прибуток для різних категорій платників будуть відрізнятися залежно від того, до якої категорії підприємств за розміром віднесено платника податку на прибуток. Так, якщо декларацію будуть подавати платники податку на прибуток, віднесені:

➊ до великих та середніх підприємств, то її подати можна тільки в електронній формі (п. 49.4 ПКУ);

➋ до малих та мікропідприємств, то її можна подати на вибір одним із таких способів (п. 49.3 ПКУ):

Далі в консультації ЗАПОВНЕННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ, ДОДАТКИ ДО ДЕКЛАРАЦІЇ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування