31.07.2023 р. набрали чинності Правила охорони підземних вод, затверджені наказом Міндовкілля від 11.05.2023 р. № 325 (далі – Правила № 325). Розробка цього документа передбачена рішенням РНБО України від 19.03.2021 р. «Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації», введеним в дію Указом Президента України від 23.03.2021 р. № 111.
Правила № 325 є обов’язковими для фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, діяльність яких пов’язана, зокрема, із експлуатацією об’єктів з видобутку підземних вод, інших об’єктів, діяльність яких має або може мати негативний вплив на стан підземних вод, а також для користувачів підземних вод, незалежно від мети і обсягів видобутку цих вод. Таким чином, ці Правила є актуальними для сільгосппідприємств, що мають та використовують свердловини та добувають підземні води. З норм Правил № 325 випливають такі основні вимоги до охорони підземних вод при бурінні та експлуатації артезіанських свердловин:
1. При бурінні свердловин потрібно розробляти проектну документацію на будівництво, яка розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм та правил і затверджується замовником.
2. Для спорудження водозабору підземних вод має виділятися земельна ділянка у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
3. Буріння свердловин з метою водопостачання здійснюється за умови забезпечення у повному обсязі додержання екологічних умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля (тобто перед бурінням потрібно робити оцінку впливу на довкілля).
4. Конструкція свердловин унеможливлює перетікання підземних вод по стволу між водоносними горизонтами, а також надходження забруднених вод у цільовий водоносний горизонт з поверхні. Промивні рідини, які використовуються при проходці свердловин, не містити забруднювальних речовин.
5. Конструкція свердловини повинна передбачати можливість проведення вимірів рівня, відбору проб води, а також виконання ремонтно-відновлювальних робіт при її експлуатації.
6. Суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність з будівництва свердловин з метою водопостачання (у разі якщо така діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля), повинен надати органам державної влади та органам місцевого самоврядування висновок з оцінки впливу на довкілля про допустимість провадження планованої діяльності, звіт з оцінки впливу на довкілля та звіт про громадське обговорення.
7. Біля свердловини має бути встановлена зона санітарної охорони.
8. Якщо свердловина застосовується для водопостачання, то підприємство має облаштовувати локальну мережу спостережних свердловин.
9. Передбачено регулярне звітування за формою 2тп-водгосп (річна) та 7-ГР.
10. Свердловина має бути зареєстрована у Державному реєстрі артезіанських свердловин.
11. Якщо свердловина непридатна для експлуатації, то власник такої свердловини має її ліквідувати та здійснити тампонаж.
12. Власник свердловини повинен забезпечити встановлення пристроїв, призначених для здійснення регулярного контролю за обсягами та якістю підземних вод.
Іван Паламарчук, екологічний аудитор, заслужений природоохоронець України