Сільгосппідприємство має власну зерносушарку і планує надавати послуги із сушіння зерна стороннім особам. У зв’язку з цим виникають наступні запитання:
1) Які КВЕД слід відкрити?
2) Які особливості бухгалтерського обліку?
3) Які податки сплачувати?
КОД КВЕД
Існують два коди КВЕД, що стосуються сушіння зерна, а саме:
➥ 01.64 «Оброблення насіння для відтворення». Відповідно до Методологічних основ та пояснень (КВЕД-2010), затверджених наказом Держкомстату від 23.12.2011 р. № 396 (далі – Методоснови № 396), цей клас включає усі види післяурожайної діяльності з підвищення якості насіння, очищення насіння від стороннього матеріалу шляхом пропускання його через сито, механічним способом або видалення насіння, зіпсованого комахами, та недозрілого насіння, так само як і видалення сирого насіння, не придатного для зберігання.
Ця діяльність включає сушіння, очищення, сортування, оброблення та протравлювання насіння перед його реалізацією.
➥ 01.63 «Післяурожайна діяльність». Згідно з Методосновами № 396 цей клас включає: підготовку сільськогосподарських культур до первісної реалізації, тобто очищення, підрізування, сортування, дезінфікування; очищення волокон бавовни від насіння; підготовку листя тютюну, наприклад сушіння; підготовку какао-бобів, наприклад очищення; покриття воском плодів. Далі вказано, що цей клас не включає, серед іншого, післяурожайну діяльність із підвищення якості насіння, див. 01.64.
Отже, на наш погляд, для діяльності з надання послуг із сушіння зерна більше підходить код 01.64.
Водночас нагадаємо, що код виду діяльності є актуальним для сільгосппідприємств – платників єдиного податку (далі – ЄП) ІІІ групи (про них детальніше – далі). Інші платники податків можуть здійснювати будьяку діяльність, що не є забороненою.
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК
Бгалтерський облік операцій із сушіння зерна на замовлення подібний до обліку операцій із переробки давальницької сировини.
ОТРИМАННЯ ТА ПОВЕРНЕННЯ ЗЕРНА
Передання зерна на сушіння від замовника до виконавця оформлюється актом приймання-передачі довільної форми, але з урахуванням вимог ст. 9 Закону України від 16.07.1999 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Зерно, яке отримує сільгосппідприємство від замовника для сушіння, не належить такому сільгосппідприємству на праві власності. Тому в бухгалтерському обліку його слід відобразити на позабалансовому субрахунку 022 «Матеріали, прийняті для переробки», за цінами, що зазначені в договорах чи в документах, за якими передано зерно.
Якщо зерно доставлено автотранспортом, його передача від замовника до сільгосппідприємства повинна оформлюватися ТТН. В ТТН має зазначатися кількість та вартість переданого зерна.
Як відомо, внаслідок сушіння кількість зерна зменшується. Тому замовнику буде повернена менша кількість зерна. Якщо зерно вивозитиметься автотранспортом, складатиметься ТТН, із зазначенням меншої кількості зерна (з урахуванням усушки), але із зазначенням повної вартості зерна, що надійшло.
Наприклад, якщо на сушіння надійшло 20 т зерна вартістю 80 000 грн, розмір усушки склав 500 кг, то повертатиметься зерно в кількості 19,5 т, але вартістю також 80 000 грн. Розмір усушки в обліку замовника буде списаний тільки в кількісному обсязі (500 кг).
При поверненні зерна також оформлюється акт. В ньому наводиться інформація про кількість та вартість зерна та про розмір усушки. Форма такого акта нормативними документами не встановлена. Тому сільгосппідприємство-виконавець розробляє її самостійно.
СУШІННЯ ЗЕРНА
Виробнича собівартість робіт обліковується на рахунку 23 «Виробництво».
Згідно з п. 11 НП(С)БО 16 до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються:
➨ прямі матеріальні витрати;
➨ прямі витрати на оплату праці;
➨ інші прямі витрати;
➨ змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.
Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.
Дохід від надання послуги з сушіння відображається на субрахунку 703, собівартість – на субрахунку 903.
Форма первинних документів, якими оформлюється передача замовнику виконаних робіт, законодавчо не встановлена. Тому розробляє її сільгосппідприємство-виконавець самостійно. Зазвичай оформлюється Акт про надання послуг (виконання робіт), в якому доречно вказати, зокрема:
➨ кількість і якість, включаючи вологість, отриманого зерна;
➨ кількість і якість зерна, включаючи вологість, після сушки;
➨ розмір усушки;
➨ кількість і якість, включаючи вологість, поверненого замовнику зерна;
➨ ціну і вартість наданої послуги тощо.
Далі про ОПОДАТКУВАННЯ
Олександр Голубовський, консультант із питань бухгалтерського обліку та оподаткування