Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПОВЕРНЕННЯ ОПЛАЧЕНОГО ТОВАРУ

Сільгосппідприємство відвантажило продукцію та отримало оплату від покупця. Датою першої події була оформлена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна (далі – ПН). Однак через деякий час покупець повернув продукцію. Як та якою датою оформити розрахунок коригування (РК) до ПН, якщо:

– оплата буде повертатися після повернення товару;

– оплата буде врахована в рахунок майбутніх поставок?

Нагадаємо, що згідно з п. 192.1 Податкового кодексу України коригування податкових зобов’язань можливе, якщо після постачання товарів/послуг відбулася будь-яка зміна суми компенсації їхньої вартості, зокрема:

➣ перегляд цін;

➣ повернення товару;

➣ повернення передоплати.

Тож на перший погляд може здатися, що РК слід оформити датою повернення товару. Але! У наведеному випадку на момент повернення товару сільгосппідприємство ще не повернуло кошти, а це означає, що зменшення компенсації вартості не відбулося.

Отже, якщо кошти повертатимуться покупцеві після повернення ним товару, то РК до ПН слід оформити датою повернення коштів.

Дещо інша ситуація, коли кошти не повертатимуться, а будуть враховані в рахунок іншої чи наступної поставки. Тут все залежатиме від того, на яку дату була оформлена ПН. Так, якщо ПН була оформлена на дату отримання коштів (тобто була передоплата), то слід лише оформити РК до такої ПН на зміну номенклатури (вказати нову номенклатуру товарів, якщо вона буде змінюватися).

Якщо ж оплата була другою подією, а ПН оформлювалась на дату відвантаження товарів, то у такому випадку слід:

➣ датою оплати оформити ПН на новий товар, який планується поставити в рахунок цих коштів;

➣ датою повернення старого товару покупцем оформити РК до першої ПН.

Розберемо на прикладах.

Олена Жураківська, редактор