Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПОВІДОМТЕ ОРГАН ДПС ПРО НЕМОЖЛИВІСТЬ ВИВЕЗЕННЯ ТА ВТРАТУ (ЗНИЩЕННЯ) ПЕРВИННИХ ДОКУМЕНТІВ

Відповідно до п. 44.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податків зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Проте в умовах дії воєнного стану до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Ці правила встановлені пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Вони полягають у тому, що у разі коли такий платник податків не має можливості забезпечити зберігання первинних та інших документів, він повинен повідомити про це орган ДПС. Такі повідомлення є підставою для запровадження мораторію на проведення документальних перевірок щодо зазначених у них податкових (звітних) періодів.

Підпункт 69.28 ПКУ виділяє:

повідомлення про неможливість вивезення первинних документів;

➨ повідомлення про втрату первинних документів.

Зауважимо: в останньому абзаці пп. 69.28 йдеться про те, що подати зазначені повідомлення можуть підприємства, які знаходяться на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, що визначається Кабінетом Міністрів України. Як вже зазначалося, цей перелік не визначений. Але вважаємо, що подати такі повідомлення доцільно сільгосппідприємствам, місцезнаходження яких знаходиться на територіях визначених у Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 серпня 2022 року затвердженому наказом Мінреінтеграції від 25.04.2022 р. № 75.

Розглянемо ці повідомлення детальніше.

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО НЕМОЖЛИВІСТЬ ВИВЕЗЕННЯ ПЕРВИННИХ ДОКУМЕНТІВ

Повідомлення про неможливість вивезення первинних документів складається в довільній формі і підписується керівником підприємства та головним бухгалтером. У ньому зазначаються (абзац третій пп. 69.28 ПКУ):

➨ обставини, що призвели до неможливості вивезення первинних документів;

➨ податкові (звітні) періоди, за які первинні документи складені;

➨ загальний перелік первинних документів (за можливості – із зазначенням реквізитів).

Обґрунтуванням неможливості вивезення документів може бути викладення обставин, наприклад, що на територію певного району воєнні підрозділи РФ увійшли 25 лютого 2022 року і у керівника не було часу організувати вивезення документів.

При складанні переліку документів можна орієнтуватися на Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затверджений наказом Міністерства юстиції України 12.04.2012 р. № 578/5.

При зазначенні податкових періодів слід урахувати норму п. 102.1 ПКУ, за якою орган ДПС має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків не пізніше закінчення 1095 дня що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (урахуванням продовження цього строку на період карантину та воєнного стану).

Повідомлення про неможливість вивезення первинних документів може бути подано через електронний кабінет платника податків (розділ «Листування»). Терміни подання такого повідомлення ПКУ не встановлено. Його можна подати і зараз усім сільгосппідприємствам, місцезнаходженням яких є території, де ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окуповані території. Наприклад, керівник та бухгалтер сільгосппідприємства, що знаходиться у Запорізькій області, виїхали на підконтрольну територію України і не змогли вивезти документи. Доля цих документів невідома, вони можуть як зберегтися, так і повністю бути знищені. Саме у такому разі ці посадові особи мають направити органу ДПС Повідомлення про неможливість вивезення первинних документів.

Далі у матеріалі читайте про ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ВТРАТУ ПЕРВИННИХ ДОКУМЕНТІВ та ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ ПОДАННЯ ПОВІДОМЛЕНЬта ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ ПОДАННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ

Ельвіра Ткачова, головний редактор