Сільгосппідприємство придбало генератор, що працює на дизпаливі. Спеціалісти ДПС нагадують про обов’язкову сплату екологічного податку за використання дизель-генераторів, що спричиняють викиди забруднюючих речовин в повітря. Чи правомірні вимоги ДПС та чи дійсно потрібно платити екоподаток?
Відповідь на це запитання залежить від кількості дизпалива, спаленого під час роботи генератора. Пояснимо детальніше.
Відповідно до пп. 240.1.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.
Стаціонарне джерело забруднення – це підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об’єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (пп. 14.1.230 ПКУ).
Згідно з роз’ясненнями ДПС (зокрема, ГУ ДПС у Дніпропетровської області від 11.09.2021 р., розміщеними на його офіційному сайті) дизель-генератори (як і мініелектростанції, газозварювальне обладнання та установки) є стаціонарними джерелами забруднення, оскільки вони зберігають свої просторові координати протягом певного часу (наприклад, 2 годин) і здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу.
Отже, застосування дизель-генераторів призводить до викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин.
При використанні дизпалива в атмосферне повітря викидається двоокис вуглецю (код згідно з Кодифікатором забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, 243.4.001) та сірководень (код 243.1.019).
Обсяги викидів цих забруднюючих речовин, які потрапляють в атмосферне повітря при роботі генератора та спалюванні дизпалива, зазначаються у технічному паспорті генератора.
Хоча при спалюванні дизпалива в атмосферне повітря викидається сірководень, але в українській законодавчій базі відсутня методика розрахунку, скільки саме сірководню виникає при спалюванні певної кількості дизпалива.
Проте є методика розрахунку, скільки викидається вуглеводнів при спалюванні дизпалива. Зокрема, викиди забруднюючих речовин в атмосферу при використанні дизельного палива обчислюються відповідно до «Збірника показників емісії забруднюючих речовин в атмосферне повітря», Донецьк: Український науковий центр технічної екології, 2008, друге видання, том 1–3 (далі – Збірник).
У розділі I «Спалювання органічного палива» наводиться формула, за якою обчислюються викиди.
Далі в консультації розглянемо формулу та Розрахуємо викиди при використанні дизель-генератора потужністю 10 кВт із витратою дизпалива 2,2 л/годину та густиною дизпалива 0,834 кг/л.
Іван Паламарчук, екологічний аудитор, заслужений природоохоронець України