Непоодинокими є випадки, коли сільськогосподарське підприємство для поліпшення ґрунту, на якому вирощується сільгосппродукція, вносить у нього чистий торф. Розберемось, як таку операцію відобразити в бухгалтерському обліку
РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ ТОРФУ
Для того щоб зрозуміти, як обліковувати внесення торфу в ґрунт, спочатку слід з’ясувати, з якою метою він вноситься і який це матиме вплив. Торф дуже корисний для ґрунту, бо покращує його стан, а саме:
➤ підтримує баланс вологи і повітря;
➤ завдяки волокнистій пористій структурі він істотно покращує фізіологічні властивості ґрунтів різного складу;
➤ сприяє кращому росту дерев, кущів, квітів, адже завдяки йому внесені в ґрунт органічні та мінеральні добрива набагато краще засвоюються рослинами.
Крім того, продукція, вирощена на ґрунтах удобрених торфом, має нижчий рівень нітратів і шкідливих речовин.
Торф доцільно вносити у бідні ґрунти, наприклад, у піщаний. Внесення торфу його збагатить.
При цьому слід чітко розуміти, що чистий торф – це не торфовий субстрат, який є добривом. На відміну від субстрату, який дає можливість збільшити урожайність культури у поточному році, чистий торф сприяє довгостроковому поліпшенню структури ґрунту. А саме – накопиченню та тривалому втримуванню вологи у ґрунті, утворенню середовища, яке активізує кисневий обмін, є джерелом гумусу тощо. В результаті таких процесів ґрунт, в який внесено чистий торф, стає більш родючим. Відповідно, це дає більші врожаї культур, які будуть на ньому вирощуватися.
ПОЛІПШЕННЯ ЗЕМЛІ
Розглядаючи питання про те, як слід обліковувати внесення чистого торфу в землю, варто звернути увагу на таке поняття як поліпшення землі.
Відповідно до Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого постановою КМУ від 28.10.2004 р. № 1442, земельними поліпшеннями визнаються результати будь-яких заходів, що призводять до зміни якісних характеристик земельної ділянки та її вартості.
До земельних поліпшень належать матеріальні об’єкти, розташовані у межах земельної ділянки, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни призначення, а також результати господарської діяльності або проведення певного виду робіт (зміна рельєфу, поліпшення ґрунтів, розміщення посівів, багаторічних насаджень, інженерної інфраструктури тощо).
На практиці поліпшення земель сільськогосподарського призначення прийнято розділяти на:
• поточне – понесені витрати спрямовані на підвищення родючості в межах одного року (поточні витрати);
• капітальне – понесені витрати повинні підвищувати родючість землі у довгостроковій перспективі (капітальні витрати).
З вищевикладеного випливає, що оскільки внесення чистого торфу на земельну ділянку не призводить до миттєвого ефекту, а сприяє загальному збільшенню рівня родючості ґрунту, його слід вважати капітальним поліпшенням ґрунту. Адже ефект від внесення торфу в ґрунт зберігатиметься протягом кількох років до того часу, доки торф не втратить свої властивості.
А тому в бухгалтерському обліку відображати внесення торфу у ґрунт слід не так, як внесення добрив, а через механізм капіталізації витрат.
ВНЕСЕННЯ ТОРФУ: КАПІТАЛЬНІ ВИТРАТИ
Відповідно до пп. 5.1.2 НП(С)БО 10 «Основні засоби» одним із видів основних засобів (далі – ОЗ) є капітальні витрати на поліпшення земель, не пов’язані з будівництвом.
Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291, такі ОЗ в бухгалтерського обліку обліковуються за дебетом субрахунку 102 «Капітальні витрати на поліпшення земель». На ньому ведеться облік меліоративних, осушувальних, іригаційних та інших робіт. Інші роботи із ґрунтом якраз і включають внесення чистого торфу.
Зверніть увагу! Капітальні витрати на поліпшення земель не збільшують первісну вартість земельної ділянки, на якій були здійснені поліпшення (внесено торф), а визнаються окремим об’єктом ОЗ (хоча вони і призвели до зміни якісних характеристик землі).
Далі в консультації ВИЗНАЧЕННЯ ПЕРВІСНОЇ ВАРТОСТІ, ВВЕДЕННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ, АМОРТИЗАЦІЯ, ВВЕДЕННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ, АМОРТИЗАЦІЯ
Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування