Які доходи та майно божника державний чи приватний виконавець можуть направляти на погашення боргу під час дії воєнного стану?
На період дії воєнного стану п. 102 розділу ХІІІ Закону України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404) встановлені обмеження щодо примусового стягнення боргів з фізичних осіб.
Так, відповідно до пп. 3 п. 102 розділу ХІІІ Закону № 1404 на період дії воєнного стану припиняється звернення стягнення на пенсію та стипендію.
Виняток встановлено для рішень:
➠ про стягнення аліментів;
➠ про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення;
➠ боржниками за якими є громадяни РФ.
Також пп. 1 п. 102 розділу ХІІІ Закону № 1404 передбачено, що фізичні особи – боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби або приватними виконавцями (далі – виконавці), можуть щомісяця здійснювати видаткові операції з поточного рахунку (на який надходять доходи боржника) на суму, що не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного календарного року. У 2024 році – 16 000 грн. Крім того, боржнику дозволяється сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови, що для здійснення видаткових операцій визначений окремий поточний рахунок. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.
Однак вказане вище обмеження не поширюється на грошові кошти на депозитних рахунках, рухоме та
нерухоме майно. Тобто виконавець може направити стягнення на депозитні грошові кошти та розпочати
процедуру продажу рухомого майна (побутової техніки, транспортних засобів, цінних паперів тощо). А вже
після цього, якщо борг не буде погашений, – направити стягнення на нерухомість.
Далі відповіді на наступні запитання:
- Яка заборгованість не може стягуватися під час дії воєнного стану?
- Місце проживання боржника – тимчасово окупована територія. Він має заборгованість за кредитом. Чи може бути стосовно нього відкрите виконавче провадження щодо стягнення боргу?
- Фізособа отримує зарплату та має у власності земельну ділянку та будинок, але у неї борг перед банком. Чи є черговість щодо джерела стягнення боргу? Чи можуть виставити на торги земельну ділянку?
Олександр Норочевський, адвокат, радник із земельних питань ГС «Аграрний союз України»