Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ПРО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ

09.06.2023 р. набрала чинності постанова КМУ від 02.06.2023 р. № 553 «Деякі питання організацї працевлаштування осіб з інваліднстю», якою:

➜ затверджено Порядок надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – Порядок);

➜ змінено назву Порядку контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування (далі – Порядок про перевірку) та внесено до нього зміни.

Вказані Порядки розроблені на виконання ст. 18 Закону України від 21.03.1991 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Порядок передбачає, що роботодавець з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників з інвалідністю та/або з дати відкриття вакансій, на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, має інформувати центр зайнятості за його місцезнаходженням. А саме – подати форму звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затверджену наказом Мінекономіки України від 12.04.2022 р. № 827-22.

Ця форма може надаватися роботодавцем центру зайнятості (п. 3 Порядку):

➜ або в електронній формі (з накладенням чи без накладення електронного підпису або печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів);

➜ або в паперовій формі (із засвідченням підписом керівника/фізичної особи – підприємця або уповноваженої ними особи).

Первинна інформація надається роботодавцем з метою інформування про наявність потреби у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, що звільняє роботодавця від нарахування адміністративно-господарських санкцій. Вона може уточнюватися в разі потреби, за винятком інформації щодо кількості вакансій та професійної назви робіт (професії/посади).

Роботодавець може повідомити центру зайнятості про закриття вакансії (вакансій) шляхом надсилання відповідної інформації.

Як і раніше, виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю перевіряють органи Держпраці. Перевірки можуть бути планові та позапланові.

Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок. Підстави для позапланової перевірки наведені у п. 9 Порядку про перевірку. Нагадаємо їх:

Перед початком проведення планової або позапланової перевірки уповноважені посадові особи органу Держпраці мають отримати від Фонду інформацію про невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування.

Ельвіра Ткачова, головний редактор