Сільгосппідприємство – платник єдиного податку IV групи отримало валютну виручку від експорту сільськогосподарської продукції. Частину валюти підприємство вирішило продати і використати кошти на господарські цілі. Як відобразити таку операцію в обліку та як вона вплине на розмір частки сільськогосподарського виробництва?
БУХОБЛІК
Нагадаємо, що на сьогодні вимоги щодо обов’язкового продажу валюти нема. Тобто підприємство має право на власний розсуд або залишити валюту на своєму рахунку, або перевести її в гривні (тобто продати).
Отримана іноземна валюта на рахунку підприємства обліковується за балансовою вартістю, яка визначається за валютним курсом грошової одиниці України до іноземної валюти на дату здійснення господарської операції чи на дату складання балансу (п. 4 НП(С)БО 15 «Дохід»). Тобто балансова вартість валюти визначається за курсом НБУ на дату її надходження на банківський рахунок.
Якщо вирішено продати валюту (або її частину), підприємству потрібно подати до банку відповідну заяву. Заява подається у довільній формі, але її реквізити визначаються в договорі банківського рахунку або іншому договорі, укладеному між банком і клієнтом (розд. ІІ Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Нацбанку від 02.01.2019 р. № 2). Продаж валюти здійснюється на міжбанківському валютному ринку (МВР) за ціною, що склалася на такому ринку на дату продажу.
При продажу валюти доходи (витрати) можуть виникати:
➤ від перерахунку валюти у гривню на дату операції, у зв’язку зі зміною курсу НБУ;
➤ від безпосереднього продажу валюти на МВР.
Перерахунок валюти здійснюється на дату продажу валюти для визначення її нової балансової вартості. При цьому може виникнути курсова різниця, якщо курс НБУ відповідної валюти відносно гривні змінився.
В бухобліку така курсова різниця відображається проводками:
• Дт 312 – Кт 714 «Дохід від операційної курсової різниці» – якщо різниця додатна (тобто курс НБУ на дату перерахунку більший за курс НБУ, за яким розрахована попередня балансова вартість валюти);
• Дт 945 «Втрати від операційної курсової різниці» – Кт 312 – якщо різниця від’ємна (тобто курс НБУ на дату перерахунку менший за курс НБУ, за яким розрахована попередня балансова вартість валюти).
Зауважимо, що для визначення та перерахунку балансової вартості іноземної валюти слід брати курс НБУ на початок дня дати здійснення операції, тобто на початок дня дати продажу валюти (п. 5 НП(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів»). Відшукати курс можна на офіційному сайті Нацбанку https://bank.gov.ua/ ua/markets/exchangerates. До речі, на вказаному сайті Нацбанк визначає курси валют саме на початок дня.
Продаж валюти здійснюється на МВР за ціною, що склалася на такому ринку на дату продажу. Тобто ціна продажу валюти, як правило, відрізняється від офіційного курсу НБУ. Відповідно, сума коштів (виручка), яка надійде на рахунок підприємства після продажу валюти, відрізнятиметься від її балансової вартості.
Крім того, зазвичай з виручки банк утримує свою комісійну винагороду (розмір винагороди встановлюється в договорі з банком). На суму комісійної винагороди в бухгалтерському обліку робиться проводка: Дт 92 – Кт 334 «Грошові кошти в дopозі в іноземній валюті».
Отже, внаслідок продажу іноземної валюти може виникати різниця між ціною продажу валюти (за курсом на МВР) та її балансовою вартістю (за курсом на початок дня здійснення операції). Отримана різниця підлягає відображенню в бухгалтерському обліку проводками:
• Дт 334 – Кт 711 «Дохід від купівлі-продажу іноземної валюти», якщо ціна продажу іноземної валюти більша за її балансову вартість;
• Дт 942 «Витрати на купівлю-продаж іноземної валюти» – Кт 334, якщо ціна продажу іноземної валюти менша за її балансову вартість.
Розберемо на прикладі
Далі в консультації ВПЛИВ НА СІЛЬГОСПЧАСТКУ
Олег Головко,
консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування