Підприємство уклало договір та придбало товар у фізичної особи-підприємця (далі – ФОП) на умовах відстрочення платежу. На дату, коли планувалася оплата, виявилось, що реєстрація цього ФОП анульована. У зв’язку з цим виникають такі запитання.
Чи зберігаються за такою фізичною особою права та обов’язки, що виникли під час її перебування у статусі підприємця?
Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 50 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ).
ФОП – це юридичний статус, що дозволяє фізичній особі на законних підставах самостійно, ініціативно, систематично, на власний ризик здійснювати господарську діяльність з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Більш того, якщо особа розпочала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, уклавши відповідні договори, вона не має права оспорювати ці договори на тій підставі, що вона не є ФОП (ч. 3 ст. 50 ЦКУ).
Що ж до взаємопов’язаності і розподілу прав та обов’язків стосовно статусів «фізичної особи» і ФОП, то тут слід звернути увагу на те, що відповідно до ст. 52 ЦКУ ФОП відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Разом із тим на рівні зобов’язань до фізособи переходять і усі права за відповідними договорами.
Це підтверджується і судовою практикою. Так, Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 05.06.2018 р. у справі № 338/180/17 зробила висновок про те, що «…у разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою як її права, так і обов’язки за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як за фізичною особою...».
І це логічно, адже фізична особа в разі припинення підприємницької діяльності не перестає існувати,
а просто втрачає статус підприємця та позбавляється ряду прав та специфічних обов’язків, що пов’язані
з цим статусом (подання звітності, передбаченої для суб’єкта господарювання, права отримання державного
гранту тощо). Проте вона не позбавляється прав та зобов’язань за укладеними господарськими договорами.
Владислав ГОЛОВАТЮК, адвокат АО «ESQUIRES»
Далі в консультації відповіді на запитання: