Навіть ті об’єкти основних засобів (далі – ОЗ), які сільгосппідприємства беруть в оренду, підлягають ремонту та поліпшенням. Про те, як відобразити в обліку проведення таких заходів, поговоримо далі.
ЗА ЯКИХ УМОВ МОЖЛИВІ РЕМОНТИ/ПОЛІПШЕННЯ
Щоб зрозуміти, чи можливі ремонти та поліпшення орендованих ОЗ, слід звернутися до цивільного законодавства. Так, відповідно до ч. 1 ст. 776 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, з цього випливає, що за загальними правилами поточний ремонт об’єкта оренди має проводити за свій рахунок саме орендар. Звісно, за умови, якщо інше не передбачено у договорі оренди.
Інша справа, коли йдеться про капітальний ремонт. Тут в дію вступає ч. 2 ст. 776 ЦКУ. Відповідно до неї капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, якщо у договорі оренди не сказано, що капітальний ремонт має проводити орендар, то такий ремонт за законом «лягає на плечі» саме орендодавця.
Що стосується поліпшень орендованих активів, то відповідно до ч. 1 ст. 778 ЦКУ наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця.
Враховуючи наведені особливості, щоб чітко зрозуміти, які операції з орендованим майном орендар може проводити за власним рішенням, а які – за дозволом орендодавця, слід розрізняти ремонт орендованого майна та його поліпшення.
ВІДМІННОСТІ РЕМОНТУ ВІД ПОЛІПШЕННЯ
Згідно з НП(С)БО 7 «Основні засоби» в бухгалтерському обліку витрати на ремонти/поліпшення в тому числі і орендованих ОЗ залежать від того, на що спрямовані такі заходи. Так, якщо здійснені операції спрямовані:
• на підтримку об’єкта в робочому стані й отримання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, то такі операції є ремонтом. До їх складу входять операції з технічного огляду, нагляду, обслуговування і поточного ремонту ОЗ (п. 15 НП(С)БО 7 «Основні засоби»);
• на поліпшення об’єкта, що зумовлює збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання такого об’єкта, то такі операції належать до поліпшень ОЗ. Йдеться про операції з модернізації, модифікації, добудови, реконструкції або капітального ремонту (п. 14 П(С)БО 7).
З цього випливає, що головним фактором віднесення здійснених операцій до тієї чи іншої категорії є отримання від них майбутніх економічних вигід.
Рішення про характер і ознаки здійснених підприємством робіт, пов’язаних з ОЗ, приймає керівник підприємства з урахуванням результатів аналізу ситуації, а також істотності таких витрат (п. 29 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561).
При цьому таке рішення він має приймати спираючись на висновки, зроблені спеціалістом відповідного профілю. Таким спеціалістом зазвичай виступає головний інженер, механізатор або інша компетентна особа. Доводити до відома керівника спрямованість робіт він має шляхом надання відповідних технічних висновків. У таких висновках зазвичай вказують суть операцій, які необхідно провести, а також чи призведуть такі операції до збільшення майбутніх економічних вигід.
Так, наприклад, якщо на підприємстві відбувається ремонт орендованого трактора, а саме заміна підшипників та мастила, фарбування кузова, то такі операції направлені просто на те, щоб підтримати агрегат у справному стані. Тобто такі операції не призводять до збільшення економічних вигід від використання орендованого трактора, а – отже, вони є поточним ремонтом. Тому ці операції має виконувати орендар самостійно без отримання дозволів у орендодавця.
Якщо ж, наприклад, на орендований трактор орендар вирішив встановити новий причіпний пристрій, який дасть можливість працювати з новітніми сівалками, засобами для обробки ґрунту, приєднувати на нього більш вантажоємний причіп, то такі операції пов’язані із збільшенням вигід від використання такого об’єкта (він може виконати більший обсяг робіт, перевезти з новим причепом більше вантажу тощо). А отже, такі операції слід вважати поліпшенням орендованого ОЗ. Щоб їх здійснити, аграрій-орендар має спочатку отримати дозвіл у орендодавця. І тільки після його отримання зможе приступати до проведення поліпшення орендованого активу.
Далі в консультації ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ, БУХОБЛІК РЕМОНТІВ ТА ПОЛІПШЕНЬ, ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ
Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування