Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА СПОЖИВЧИМ КРЕДИТОМ ФІЗОСІБ

02.07.2023 р. набрали чинності:

Ці Закони актуальні для фізичних осіб, що оформили споживчий кредит до 24.02.2022 р.

➊ У період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування грошові зобов’язання за договорами про споживчий кредит, укладеними до 24.02.2022 р. з фінансовими установами (крім кредитних спілок), підлягають обов’язковій реструктуризації (п. 71 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15.11.2016 р. № 1734-VIII «Про споживче кредитування», далі – Закон № 1734). У цей період колекторським компаніям забороняється здійснювати заходи з врегулювання простроченої заборгованості щодо споживачів, грошові зобов’язання яких реструктуризовано.

➋ Для реструктуризації до фінансової установи (кредитора) у паперовій або електронній формі потрібно подати заяву про реструктуризацію (далі – заява). Перелік відомостей, що мають бути зазначені у заяві, та документи, які до неї додаються, наведені у пп. 7 та пп. 8 п. 71 розділу IV Закону № 1734. Швидше за все, кожний банк, як кредитор, розробить свою форму заяви. Заявник несе відповідальність за достовірність даних, зазначених у заяві.

➌ Право на реструктуризацію виникає, якщо:

• споживач має невиконане грошове зобов’язання станом на 02.07.2023 р. та на дату подання заяви;

• станом на 23.02.2022 р. у нього не було простроченого грошового зобов’язання або воно було погашено до дня проведення реструктуризації.

Крім того, додатково на дату подання заяви споживач має відповідати хоча б одному з таких критеріїв:

• державна та соціальна матеріальна допомога та/або пенсійне забезпечення, благодійна допомога є єдиним джерелом доходу споживача та членів його сім’ї (чоловік чи дружина, їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням);

• споживач є батьком чи матір’ю багатодітної сім’ї, які отримують субсидію на оплату житловокомунальних послуг;

• споживач або член його сім’ї є особою з інвалідністю внаслідок війни, а нарахований за три місяці до дати подання заяви середньомісячний сукупний дохід такого споживача та членів його сім’ї не перевищує двох мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня року, в якому подано заяву про реструктуризацію.

Умови для реструктуризації:

1) договір про споживчий кредит не забезпечено заставою (іпотекою);

2) відсутнє судове рішення, що набрало законної сили, про стягнення із споживача заборгованості за договором про такий споживчий кредит або відповідне виконавче провадження.

3) місце постійного проживання або покинуте місце постійного проживання споживача (у тому числі внутрішньо переміщеної особи) включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309.

➎ Реструктуризація не здійснюється, якщо:

• усі зобов’язання за договором про споживчий кредит вже реструктуризовано після 24.02.2022 р.;

• за договором про споживчий кредит об’єкт житлового фонду та автомобіль було надано в іпотеку/заставу кредитору;

• реальна річна процентна ставка, визначена в договорі про споживчий кредит, менша за граничну ставку, яка становить 30% (25% (облікова ставка НБУ станом на 02.07.2023 р.) + 5%).

➏ За результатами проведення реструктуризації споживач зобов’язаний:

• сплачувати суму заборгованості із сплати загального розміру кредиту рівними частинами (якщо інше не встановлено за згодою сторін) щомісяця, починаючи з тридцятого дня після проведення реструктуризації, протягом трьох років, а якщо договором про споживчий кредит встановлено більший строк повного погашення загального розміру кредиту – протягом такого строку;

• сплачувати проценти, нараховані кредитором;

• не пізніше шести місяців після повного погашення загального розміру кредиту сплатити проценти, нараховані кредитором за користування споживчим кредитом за період до дня, що передує дню реструктуризації.

➐ Якщо вищенаведені умови дотримуються, то сума процентів та комісій за користування споживчим кредитом, нарахованих кредитором згідно з договором про споживчий кредит за період до дня проведення реструктуризації та не сплачених споживачем у частині, що сукупно перевищує 30% (суму процентів, розраховану з використанням граничної ставки), підлягає анулюванню кредитором. Усі інші зобов’язання споживача перед кредитором за договором, зобов’язання за яким реструктуризуються за результатами проведення реструктуризації, вважаються погашеними.

➑ Днем проведення реструктуризації вважається день подання заяви. Кредитор зобов’язаний не пізніше 14 днів з дня реструктуризації здійснити всі обчислення, необхідні для проведення реструктуризації, та надіслати споживачу реєстрованим поштовим відправленням інформацію про зміну зобов’язань за результатами проведення реструктуризації.

➒ Не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи суми, на які їй зменшено (прощено) борг шляхом проведення реструктуризації зобов’язань, передбачених кредитним договором, якщо така реструктуризація здійснена відповідно до п. 71 розділу IV Закону № 1734 (пп. 165.1.59 Податкового кодексу України).

Ельвіра Ткачова, головний редактор