Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

РИЗИКИ ПЕРЕПЛАТИ ТА НЕДОПЛАТИ ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ

Поширеними є ситуації, коли сільгосппідприємства-орендарі земельних ділянок сплачують фізособам-орендодавцям:

Проаналізуємо ризики, які можуть виникнути у таких сільгосппідприємств.

ВИПЛАТА БІЛЬШИХ СУМ

Орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст. 21 Закону України від 06.10.1998 р. № 161-XIV «Про оренду землі», далі – Закон № 161).

Розмір орендної плати за земельні ділянки є істотною умовою договору оренди. Відомості про розмір орендної плати з 16.07.2020 р. вносяться до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно при реєстрації відповідного права (ст. 15 Закону № 161, ст. 12 Закону України від 01.07.2004 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»). Зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором (ст. 654 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ).

Тож коли сільгосппідприємство виплачує суму більшу, ніж це передбачено договором оренди, то переплату потрібно розцінювати як аванс (тобто виплачена наперед орендна плата). Якщо в платіжних документах не вказано, що це орендна плата, то сума переплати буде вважатися додатковим благом для орендодавця.

Зауважимо, що віднесення до витрат суми більшої, ніж це передбачено договором оренди, є безпідставним. Тож бухгалтерам потрібно чітко слідкувати, аби нарахована орендна плата відповідала договору. При її визначенні не слід забувати про індексацію орендної плати (якщо це передбачено договором оренди). Можливо, з урахуванням індексації сума буде достатньою і не доведеться її безпідставно збільшувати.

Якщо сільгосппідприємство все ж таки це зробило, то воно припустилося помилки. Детальніше...

ВИПЛАТА МЕНШИХ СУМ

Недоплата орендної плати у тому числі за рахунок непроведення індексації (якщо це передбачено договором оренди) свідчить про порушення договору оренди, що може спричинити його дострокове розірвання. Це і є ризиком для орендаря.

Крім того, слід звернути увагу, які санкції передбачено за несвоєчасну виплату орендної плати. Якщо договором передбачено сплату штрафу і пені, це означає, що, крім донарахування власне орендної плати (з урахуванням індексації), потрібно нарахувати штраф та пеню.

Тому дуже важливо своєчасно виявити розходження між фактично виплаченою орендною платою та передбаченою договором оренди. Детальніше...

Ельвіра Ткачова, головний редактор