Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

РИЗИКОВИЙ СТАТУС ПЛАТНИКА ПДВ

Продовжуємо відповідати на запитання учасників вебінару, що відбувся 22.08.2023 р.

Які основні причини присвоєння ризикового статусу платнику ПДВ?

Нагадаю, що Критерії ризиковості платника податку на додану вартість (далі – Критерії) наведені у Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165 (далі – Порядок № 1165). Критеріїв всього вісім. Серед них є реєстрація підприємства за підробними документами чи на підставних осіб, неподання податкової та фінансової звітності тощо.

Але найбільш поширеним та «болючим» для платників є п. 8 Критеріїв, а саме: «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».

Тобто, з одного боку, ми наче і маємо чітко визначені вісім критеріїв, а з іншого – п. 8 містить велику кількість «власних» підстав, фактично це «перелік у переліку».

ДПС наказом від 11.01.2023 р. № 17 затвердила довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку:


Як показує практика, найчастіше підставою для прийняття органами ДПС рішення про ризиковість платника стає п. 8 Критеріїв із кодами 12 «постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку» та 13 «придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку».

Тобто це звичайні щоденні операції платника податків із реалізації чи отримання товарів/послуг, а тому «під прицілом» майже усі. Причому навіть найкращі та найперевіреніші контрагенти в один момент можуть стати ризиковими, а відносини з ними відповідно – підставою для отримання ризикового статусу.

Далі в консультації відповіді на наступні запитання:

Владислав ГОЛОВАТЮК, адвокат АО «ESQUIRES»