Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Розмінувати поля: час, гроші, ризики та чорний ринок саперів

До проблеми аграріїв — де зберігати зерно нового врожаю, додалася ще одна — як безпечно врожай зібрати. На жаль, з кожним місяцем війни число випадків, коли механізатори підриваються на мінах, тільки збільшується. Аграрії нехтують правилами безпеки.

Скільки сьогодні коштує оглянути поле на наявність вибухонебезпечних предметів?

Чи довго чекати на саперів та як проходить процедура розмінування?

А ще чому про замінування поля аграрію потрібно повідомляти вже зараз, а не чекати, коли надійде черга?

Про це розповіли засновник сервісу Feodal Андрій Дем’янович та голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга журналістам з Latifundist.com

ПРОПОНУЄМО ГОЛОВНІ ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Скільки в Україні заміновано земель і яка кількість з них — сільськогосподарські угіддя?

За даними Асоціації саперів України, площа бойових дій складає 13,6 млн га.

Це потенційно небезпечні території, які потребують процедури так званого гуманітарного розмінування.

Це територія, де відбувалися активні бойові дії і там, ймовірно, наявні вибухонебезпечні об'єкти, снаряди і т.д.

"За нашими максимально наближеними даними (щоб все це порахувати, потрібен час) — заміновано 4,8 млн га сільськогосподарських угідь. Це поля, без урахування Чорнобиля, річок, боліт та озер"

Є території, які обстрілюють артилерійськими обстрілами, високоточною зброєю, авіабомбами. Це все також несе небезпеку. Є статистика і ми з нею стикалися на сході України: кожен 5-й боєприпас, який прилітав на нашу територію, не вибухав. Тобто є така окрема категорія — unexploded ordnance або боєприпас, що не вибухнув. Саме він несе велику загрозу.

Ця потенційна небезпека масштабніша, ніж коли просто прийшов мінер і замінував.

Методи мінування, що в Україні застосовують окупаційні війська – це терористичний підхід.

Аграрій підозрює, що в нього ймовірно заміноване поле. Куди йому звертатися?

Перш за все потрібно зайти на Military.feodal.online, авторизуватися за номером телефону і залишити заявку. В заявці основним критерієм є наявність геопросторових даних, тобто меж полів. Далі заявка потрапляє до нас.

Feodal є першим фільтром спілкування саперів з фермером.

З 500 заявок було відхилено 87 через те, що люди просто бавилися.

Далі формується лист, який є юридичною підставою звернення до оператора протимінної діяльності з проханням провести обстеження території. У ньому містяться дані щодо координат поля, обставин мінування тощо. Коли суб’єкт підписує листа, то виникає юридичний процес, який дає можливість оператору виїхати на обстеження.

Якщо в аграрія ймовірно заміноване поле, а я не подав заявку на розмінування, чи дійде до мене черга?

Якщо аграрій і нікому нічого не сказав, не подав заявку — має чекати свою чергу. Вона дійде, коли всі заявки будуть опрацьовані і на карті будуть плями.

Якщо аграрій потрапить в план розмінування на цей рік — це буде дуже великий успіх. Бо потім потрібно буде ще декілька років, щоб просто потрапити в план.

Зробили заявку, прийшла черга. Яка далі процедура уже безпосередньо з розмінування?

Першим етапом у гуманітарному розмінування полів є нетехнічне обстеження території (НТО). Фактично це збір інформації з конкретної ділянки. Група людей прибуває на місце, знімає координати і формує поля в інформаційну систему. Найголовніше — їх висновки або рекомендації щодо подальших дій. За результатами їх роботи ділянка може бути виключена із небезпечних, якщо, звісно, на полі не знайдено непрямих доказів присутності вибухонебезпечного предмета.

Який проміжок часу проходить від подачі заявки до етапу очищення?

Період від заявки до приїзду саперів залежить від території, плану саперів, плану Національного органу протимінної діяльності.

Команда НТО може за місяць об’їздити декілька територій і скласти 5-10 звітів. Відповідно звітів НТО буде набагато більше, ніж територій, які будуть очищатися. Тому пріоритетність очистки територій буде залежати від військово-цивільних адміністрацій тієї чи іншої області та громади. Така процедура була на сході України.

Вони будуть подавати пропозиції Національному органу протимінної діяльності, а той буде складати план гуманітарного розмінування на рік. Далі за кожною ділянкою будуть закріплені оператори розмінування. Буде визначено: розміновувати конкретну ділянку, чи вона може зачекати.

Зараз іде активна фаза війни. У будь-якому випадку всі свої дії оператори протимінної діяльності повинні узгоджувати з військовими. Наприклад, нам потрібно розмінувати ділянку на Харківщині. Там йдуть бойові дії і не доцільно це робити, бо наступають війська. Плюс вони мають надавати дозволи, чи можна працювати на конкретній території, чи ні.

Гуманітарне розмінування — це безкоштовно?

Гуманітарне розмінування коштує дорого. Це дороге обладнання, довготривала процедура та й сама робота саперів коштує недешево. Якщо взяти бюджет однієї групи саперів — це шалені кошти. В інших країнах цю сферу діяльності активно підтримують донори. Маю надію, що те саме буде і в Україні.

Гуманітарне розмінування — це початкова фаза відновлення будь-якого регіону.

Скільки коштує ця послуга?

Цифри були такі: $3-4 за кв. м.

Це величезні гроші. Є сумніви, що фермери здатні компенсувати всі затрати по розмінуванню. Нам потрібна донорська допомога. А фермер може допомагати логістично. Надати палива для команди.

У скільки обійдуться аграріям послуги Феодалу?

Послуги Феодалу безкоштовні. Це суто волонтерський проєкт.

Асоціація саперів, Національний оператор протимінної діяльності — не є волонтерами і працюють за донорські кошти.

Чи може аграрій заплатити якісь кошти, щоб пришвидшити процес розмінування на своєму полі і не чекати саперів 1-2 місяці, а то й більше?

Розмінування — це повільний процес. Він має багато юридичних аспектів. Вимагає багато сил і енергії саперів, держави, донорів, грошей, волонтерів. Це треба уважно зрозуміти. Особливо, коли почнеться сезон збору врожаю і обробітку ґрунту під осінню посівну.

Що для мене незрозуміло — ми все це проходили на сході України, а зараз знову ж наступаємо на ті ж самі граблі.

«Не їдьте на поле, почекайте саперів, заробіток зі 100 га нерівнозначний вашому життю».

Як виглядає процес очищення?

Технічне — це, фактично, пошук і виявлення вибухонебезпечних предметів за допомогою міношукачів.

Ми працюємо по Київщині, Чернігівщині. Та хочемо ще розширювати нашу територію на Сумщину і Харківщину.

Як відбувається процес передачі вже очищених земель?

Щоб до цього дійти, має відбутися зовнішній контроль якості. Нас, як оператора, мають перевірити. Це робить держава. Для цього в них є інспекція зовнішнього контролю якості. Ми замовляємо, вони приїжджають. Перевірили, сказали, що все добре і тільки після цього ми можемо робити свій документ.

Що найголовніше в цьому всьому процесі? Гуманітарне розмінування несе гарантії якості та гарантії безпеки. Жоден з інших розмінувань — бойове, оперативне — цього всього цього не дає. Ось чому ця процедура довготривала.

В Україні є ринок чорних саперів?

На жаль, в Україні вже розвивається ринок чорних саперів, які приходять і пропонують.

Чи багатьма аграріями керує нетерплячка, можете поділитися історіями?

Є свідомі фермери, а є ті, які сподіваються на фарт.

В Гостомелі є сади, ймовірно, заміновані. В цьому бізнесі в сезон зайнято до 100-200 чоловік. І бізнесмен розуміє, що не заганяти людей на роботу туди — це рівнозначно збереженню їх життя.

І є такі, які телефонують з претензіями, що подали заявку, а де ж його сапери. Багато хто мав озимі, і це ще гірше. Бо озимі піднялися, нічого не видно.

Але свідомість багатьох фермерів росте. Багато фермерів готові допомагати пальним, готелем, харчуванням. І це добре, і це правильно, тому що це пришвидшує процес.

Скільки вже прийняли заявок від аграріїв?

Орієнтовно 500 заявок, площа більше 87 тис. га. На даний момент вже проведено НТО більше ніж на 8 тис. га.

3 травня розпочали НТО. А зараз, буквально тиждень тому, приступили до очищення. Група з очищення (ми називаємо це відділ гуманітарного розмінування) вже осіла на полі у Макарівському районі на Київщині.

Костянтин Ткаченко, Наталія Родак, Latifundist.com