Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

РОЗРАХУНОК ЧАСТКИ СІЛЬГОСПВИРОБНИЦТВА

За загальним правилом щоб бути платником єдиного податку (далі – ЄП) IV групи, сільгосппідприємству слід мати частку сільськогосподарського товаровиробництва (далі – сільгоспчастка), яка дорівнює або перевищує 75% (пп. 4 п. 291.4 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Частка сільськогосподарського товаровиробництва – це питома вага доходу сільгосптоваровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки (коди 1–24 за УКТ ЗЕД), у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (пп. 14.1.262 ПКУ).

Сільгоспчастка розраховується як відношення виручки від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки до загальної суми доходу.

Джерелом інформації для розрахунку сільгоспчастки є дані бухгалтерського обліку (ресурс ЗІР, категорія 108.02.01). При цьому якщо юрособа бажає бути платником ЄП IV групи у поточному 2023 році, то дотриматися розміру сільгоспчастки на рівні 75% вона має за результатами роботи за минулий 2022 рік.

Але! Якщо сільгоспчастка не перевищує 75% у зв’язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, то платник податку в наступному податковому (звітному) році все одно може бути платником ЄП IV групи (пп. 298.8.4 ПКУ).

Війна, яка триває в Україні, є саме такою обставиною непереборної сили, що підтверджено листом від Торгово-промислової палати про визнання війни форс-мажором.

Однак зазначеного листа для звільнення від виконання вимоги щодо розміру сільгоспчатки замало. Для цього сільгосппідприємство має подати разом із податковою декларацією з ЄП IV групи рішення обласної ради про наявність обставин непереборної сили.

У вказаному рішенні такий платник повинен бути включений до переліку суб’єктів господарювання, що постраждали внаслідок цих обставин (така вимога міститься у вищезгаданому пп. 298.8.4 ПКУ, а також в роз’ясненні ДПС, розміщеному на сайті відомства.

Далі у консультації: ФОРМА РОЗРАХУНКУ СІЛЬГОСПЧАСТКИ, ПОРЯДОК ЗАПОВНЕННЯ РОЗРАХУНКУ СІЛЬГОСПЧАСТКИ, ПОРЯДОК ЗАПОВНЕННЯ РОЗРАХУНКУ СІЛЬГОСПЧАСТКИ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування