Про загальні положення щодо організації, створення, діяльності сільськогосподарського кооперативу (далі – СК) ми розповідали в «АгроPRO», 2024, № 8, с. 8. СК може бути як неприбутковою організацією, так і платником податків. Доволі часто СК створюють у формі саме неприбуткової організації. Про те, як слід вести такому кооперативу бухгалтерський облік і оподатковувати його неприбуткову діяльність, поговоримо далі.
ВНЕСКИ ТА ВКЛАДИ У СК
Законом України від 21.07.2020 р. № 819-IX «Про сільськогосподарську кооперацію» (далі – Закон № 819) передбачено, що члени та асоційовані члени СК вносять ряд платежів, визначених статутом. Зазвичай такі платежі поділяються на:
➊ безповоротні внески, до яких належать:
— вступний внесок — майновий або грошовий неповоротний внесок, розмір якого визначається статутом сільгоспкооперативу, який зобов’язана внести особа при вступі (створенні) до сіль- госпкооперативу;
— членський внесок — грошовий неповоротний періодичний внесок, який може бути перед- бачений статутом сільгоспкооперативу для забезпечення поточної діяльності такого коопера- тиву;
➋ поворотні внески (вклади), до яких належать:
— вклад члена СК — грошовий чи інший майновий поворотний внесок, що вноситься засновни- ком кооперативу при його утворенні, а членами та асоційованими членами – при вступі до такого кооперативу;
— додатковий вклад — добровільний грошовий чи інший майновий поворотний внесок, що вно- ситься членом (асоційованим членом) сільгоспкооперативу понад вклад.
Також члени СК можуть вносити цільовий внесок — грошовий чи інший майновий внесок, що може бути передбачений рішенням загальних зборів відповідного СК для забезпечення виконання конкретних завдань кооперативу. Такий внесок може бути поворотний або неповоротний. Хоча зазвичай цільовий внесок оформлюється на безповоротній основі.
Відображення поворотних і безповоротних внесків в бухгалтерському обліку суттєво відрізняється.
ПОВОРОТНІ ВНЕСКИ
Поворотні внески (вклад та додатковий вклад) вважаються внесками у капітал СК. Як відомо, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу, за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства (п. 5 НП(С)БО 15, ст. 1 Закону України від 16.07.1999 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 3 розд. I НП(С)БО 1).
Отже, за правилами бухобліку поворотні внески, які вносить член СК, не визнаються доходом кооперативу.
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291, суми пайових внесків членів СК, що передбачені установчими документами, обліковують на субрахунку 402 «Пайовий капітал».
Таким чином, після встановлення розміру вкладу чи додаткового вкладу, який має внести кожен член СК (чи новий член при вступі в СК), слід сформувати такі проводки:
• Дт 46 «Неоплачений капітал» – Кт 402 «Пайовий капітал» – щодо основних вкладів;
• Дт 46 – Кт 422 «Інший вкладений капітал» – щодо додаткових вкладів або цільових поворотних внесків.
Сальдо на субрахунках 402 та 422 повинне відповідати розміру того капіталу, який обумовлений статутом СК. Аналітичний облік такого капіталу СК повинен вести за видами внесків та окремо щодо кожного члена СК, тобто персоніфіковано (ч. 2 ст. 22 Закону № 819).
Після безпосереднього внесення членом СК грошових коштів чи майна в рахунок основного та додаткового вкладів роблять проводки:
• Дт 301, 311 – Кт 46 – якщо вносяться грошові кошти;
• Дт 20, 22, 28, 15, 122 – Кт 46 – якщо вноситься майно чи право користування майном.
Нагадаємо, що у разі внесення вкладу (додаткового вкладу) у формі майна його грошова оцінка здійснюється правлінням (головою) СК в порядку, визначеному статутом або незалежним оцінювачем за рішенням загальних зборів за рахунок коштів кооперативу.
Якщо ж до кооперативу передається право користування майном (майнове право), то його розмір визначається платою за користування, обрахованою за весь строк, на який передано таке право.
БЕЗПОВОРОТНІ ВНЕСКИ
Якщо йдеться про безповоротні внески, які здійснюють члени СК, то слід розуміти, що загалом в обмін на такі внески члени СК отримуватимуть послуги від такого СК. Так, членський внесок вносять зазвичай для забезпечення поточної діяльності СК, а цільовий неповоротний внесок – для виконання кооперативом певного завдання (наприклад, будівництво складу, придбання техніки тощо).
Тому правила обліку таких внесків відрізняються від поворотних внесків і залежать від того, чи має внесок цільове спрямування.
Якщо вступний членський внесок не має цільового призначення, то СК повинен відобразити його у складі доходів за загальними правилами, тобто у складі іншого операційного доходу (п. 7 НП(С)БО 15). При цьому робляться проводки:
• Дт 377 – Кт 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів» – на дату прийняття в СК нового члена;
• Дт 301, 311, 20, 28 – Кт 377 – на дату фактичного отримання від члена СК коштів чи майна.
Якщо членський внесок чи цільовий неповоротний внесок мають цільове спрямування, то в бухгалтерському обліку їх слід обліковувати як цільове фінансування, а саме:
• Дт 301, 311 – Кт 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень».
До доходів сума таких внесків потрапить не у момент нарахування чи внесення, а пізніше – в тих періодах, в яких будуть визнані витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування (крім капітальних інвестицій) (п. 16, п. 17 НП(С)БО 15). При цьому робляться такі проводки:
• Дт 92, 93, 91, 23 тощо – Кт 20, 22, 28 тощо – відображено витрати в бухобліку;
• Дт 484 – Кт 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів» – визнано дохід у розмірі понесених витрат.
Якщо кошти цільового фінансування СК отримав під здійснення капітальних інвестицій (під придбання чи створення основних засобів), то вони визнаватимуться доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування пропорційно до суми нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 НП(С)БО 15). В бухобліку це відображатиметься проводками:
• Дт 484 – Кт 69 «Доходи майбутніх періодів» – в момент списання коштів для придбання відповідного об’єкта;
• Дт 91, 92, 23 тощо – Кт 131 – нарахування амортизації об’єкта основних засобів;
• Дт 69 – Кт 745 «Дохід від безоплатно отриманих активів» – визнання доходу в розмірі амортизації зазначеного об’єкта.
Таким чином, оскільки дохід від цільових внесків членів СК визнається на рівні витрат, а при амортизації основних засобів витрати визнаються у розмірі нарахованої амортизації, то, відповідно, в СК не виникає ні прибутку, ні збитку.
Далі в консультації ЗДІЙСНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ СК, ОПОДАТКУВАННЯ
Олег Головко, консультант із питань бухгалтерського обліку та оподаткування