ШТРАФНІ САНКЦІЇ
І з скасуванням карантину має припинитися дія карантинного мораторію на штрафи, встановленого п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Нагадаємо, що відповідно до цього пункту за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не повинні були застосовуватися штрафні санкції, крім санкцій за:
1) порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
2) відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
3) порушення вимог законодавства в частині:
— обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
— цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
— обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
— здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
— здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;
— порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.
Але! Відповідно до пп. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (норма набрала чинності з 27.05.2022 р.) у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 ПКУ. У цьому підпункті йдеться про вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію на застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), протягом воєнного стану не застосовуються.
Тобто за великим рахунком припинення карантину на дію «карантинного» мораторію на штрафи не вплине. Адже цей мораторій і так не діяв. Отже, і після скасування карантину для платників податків нічого не зміниться.
МОРАТОРІЙ НА ПЕРЕВІРКИ
Після скасування карантину мав би бути скасований і мораторій на перевірки, визначений п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Відповідно до цього пункту:
1) на період з 18.03.2020 р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, мала діяти заборона на проведення податкових перевірок, крім:
— документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
— документальних позапланових перевірок у разі реорганізації юрособи (окрім перетворення), ліквідації ФОП, юрособи або її філії чи представництва, зняття з обліку через банкрутство (пп. 78.1.7 ПКУ);
— документальних позапланових перевірок у разі заявлення бюджетного відшкодування ПДВ або відображення в декларації від’ємного значення з цього податку у сумі більше 100 тис. грн (пп. 78.1.8 ПКУ);
2) документальні перевірки, що були розпочаті до 18.03.2020 р. та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Але ще 17.03.2022 р. дія п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ була призупинена на час дії воєнного стану (п. 2 розд. ІІ Закону України від 15.03.2022 р. № 2120-IX (далі – Закон № 2120). Тому дія карантинного мораторію на перевірки уже давно і так відійшла у небуття.
Отже, з 24.02.2022 р. і до закінчення воєнного стану діє тільки мораторій на перевірки, визначений у пп. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Найближчим часом і цей мораторій законодавці хочуть скасувати. Тобто податківці зможуть приходити до всіх суб’єктів на всі види перевірок, звичайно, за умови, що суб’єкти господарювання знаходяться на безпечній території.
Далі в консультації СТРОКИ ДАВНОСТІ, СТРОКИ ДАВНОСТІ, ПДВ, АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК, СТРОКИ ДАВНОСТІ, ПДВ, АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК
Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування