Звіт про використання води за формою № 2ТП-водгосп (далі – Звіт) затверджено наказом Мінприроди від 16.03.2015 р. № 78. Відповідно до Закону України від 03.03.2022 р. № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» цей звіт має бути поданий протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи. Це підтвердила Держгеонадр на запит ГС Асоціація професіоналів довкілля.
Тож хоча Звіт у 2024 році у встановлений строк подавати непотрібно, вважаємо, що доцільно скласти його, аби не мати зайвого клопіту після закінчення війни. Тож нагадаємо основні вимоги щодо нього.
Хто має подавати Звіт?
Звіт подають водокористувачі (як первинні, так і вторинні), які (п. 1.5 Порядку № 78):
➙ здійснюють забір води із поверхневих та підземних водних об’єктів в обсязі від 5 м3 води на добу;
➙ забирають воду з водопровідних мереж або інших систем водопостачання в обсязі від 5 метрів кубічних води на добу (у середньому протягом календарного року) і передають зворотні (стічні) води до систем водовідведення;
➙ забирають воду для зрошення в обсязі від 5 метрів кубічних води на добу (у середньому протягом зрошувального періоду);
➙ мають сезонний режим роботи та забирають воду в обсязі від 5 метрів кубічних води на добу (у середньому протягом періоду роботи підприємства у межах календарного року);
➙ мають оборотні системи водопостачання загальною потужністю 1000 метрів кубічних води на добу і більше незалежно від кількості забраної (отриманої) води;
➙ використовують воду для виробництва напоїв незалежно від кількості води;
➙ здійснюють скид (незалежно від об’єму) зворотних (стічних) вод безпосередньо у водні об’єкти та підземні горизонти;
➙ віднесені до галузі гідроенергетики;
➙ користуються водними об’єктами для рибогосподарських потреб (крім суден флоту рибної промисловості).
Дані первинного обліку водокористування згідно з показаннями засобів вимірювальної техніки та результати вимірювань показників якості води є підставою для заповнення Звіту.
Якщо засоби вимірювальної техніки відсутні, то Звіт складається на підставі технологічних даних з використанням побічних методів обліку.
З аналізу норм ВКУ та Порядку № 78 можна зробити висновок, що Звіт подають сільгосппідприємства, які отримали Дозвіл на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл).
ВІД РЕДАКЦІЇ
Нагадаємо, що згідно зі ст. 98 Водного кодексу України (далі – ВКУ) забороняється введення в дію підприємств, цехів, агрегатів, комунальних та інших об’єктів, не забезпечених пристроями та необхідною вимірювальною апаратурою, що здійснює облік об’ємів забору і скидання води.
Усі водокористувачі (як первинні, так і вторинні) повинні (п. 7 ст. 44 ВКУ):
- вести облік забору та використання води (за допомогою засобів вимірювальної техніки);
- забезпечити контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об’єкти зворотних вод і забруднюючих речовин;
- забезпечити контроль за якістю води водних об’єктів у контрольних створах;
- подавати відповідним органам звіти у визначеному порядку.
Наказ, яким були затверджені форми первинного обліку використання води (ПОД-11, ПОД-12 та ПОД-13), втратив чинність ще у 2016 році.
На сьогодні затверджених на рівні нормативного документа форм первинного обліку з використання води немає. Таким чином, сільгосппідприємство може здійснювати первинний облік води у довільній формі або ж взяти за основу раніше чинні форми, якщо це йому зручно.
В який строк подавати Звіт?
Згідно з п. 1.9 Порядку № 78 Звіти подають не пізніше 01 лютого року, наступного за звітним. Разом зі Звітом подаються результати вимірювань показників якості води (п. 1.7 Порядку № 78). Нагадаємо, що ці вимірювання мають здійснюватися не менше ніж один раз на квартал.
Але як зазначено вище, під час дії воєнного стану цей строк переноситься і Звіт потрібно подати протягом трьох місяців після його припинення. Звертаємо увагу, що вимірювання показників якості води залишається обов'язком сільгосппідприємства.
Як подати Звіт?
Звіт подається виключно в електронній формі через:
➙ Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Портал Дія» або
➙ Портал електронних послуг Держводагентства. Для заповнення Звіту слід зайти на один з цих порталів і заповнити відповідні інтерактивні форми. Відеоінструкцію покрокового заповнення Звіту в електронній формі можна переглянути на ютуб-каналі Деснянського басейнового управління водних ресурсів:
Далі в консультації:
Чи передбачено санкції за неподання Звіту чи за його неправильне заповнення?
Олександр Голубовський, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування
Олена Жураківська, редактор