Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЩОДО ОСКАРЖЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ГОСПОДАРСЬКИХ САНКЦІЙ ЗА НЕЗАЙНЯТІ ОСОБАМИ З ІНВАЛІДНІСТЮ РОБОЧІ МІСЦЯ

Підприємства зобов’язані виконувати норматив працевлаштування осіб з інвалідністю (читайте на с. 43 цього номера), установлений ст. 19 Закону України від 21.03.1991 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875). За його невиконання суб’єкти господарювання – роботодавці щороку мають сплачувати адміністративно-господарські санкції відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб із інвалідністю (далі – Фонд) (ст. 20 Закону № 875).

Звертаємо увагу, що Фонд не нараховує зазначені санкції. Роботодавець розраховує їх самостійно і має сплатити. Якщо він цього не зробить, то цілком ймовірно, що відділення Фонду звернеться до суду з позовом про стягнення несплаченої суми санкцій.

Тобто коли йдеться про стягнення санкцій, активні дії вчиняються Фондом, а суб’єкт господарювання може захищати свої права та законні інтереси шляхом заперечення проти позову. Якщо Фонд не звернувся до суду, то ніяких додаткових дій для недопущення стягнення санкцій роботодавцю вчиняти не треба.

Якщо ж Фонд звернувся з позовом до суду і роботодавець вважає, що підстави для стягнення з нього санкцій відсутні, він (як відповідач) згідно з процесуальним законодавством має подати до суду відзив на позовну заяву.

Нагадаємо, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі (ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, далі – КАСУ). Дуже важливо надати відзив своєчасно!

Разом з відзивом відповідач має подати суду докази на підтвердження доводів, викладених у відзиві (ст. 79 КАСУ).

До примірника відзиву для суду необхідно додати підтвердження направлення його позивачеві. Тому перш ніж подати відзив до суду, його спочатку потрібно направити позивачеві.

Такий спір розглядається окружним адміністративним судом за правилами адміністративного судочинства.

Наведемо зразок відзиву на позовну заяву для випадку, коли роботодавець створив робоче місце для особи з інвалідністю та своєчасно подав інформацію про попит на робочу силу, але не знайшов підхожу кандидатуру з незалежних від нього причин.

Розглянувши спір між роботодавцем та Фондом, а саме, щодо підтвердження виконання вимог, встановлених ч. 3 ст. 18 Закону № 875 (зокрема, створення робочих місць для осіб з інвалідністю, створення для них умов праці тощо), суд може:

Зауважимо, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 5344-д від 18.11.2022 р., яким, крім іншого, пропонується замість стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативів з працевлаштування осіб з інвалідністю запровадити сплату внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю. Якщо Закон буде прийнятий з такої конструкцією, роботодавці не зможуть уникнути сплати внесків навіть тоді, коли вони не змогли виконати норматив з незалежних від них причин.

Проте також звертаємо увагу, що навіть якщо законопроект буде прийнятий, то за попередні періоди (тобто за періоди до його прийняття) адміністративні-господарські санкції нараховуватимуться в тому ж порядку, про який йдеться в цій статті. Тому пропонуємо зразок відзиву на позовну заяву про стягнення адміністративно-господарських санкцій (для роботодавців з чисельністю штатних працівників облікового складу за рік від 8 до 25 осіб, тобто роботодавців, які мають працевлаштувати 1 особу з інвалідністю).

Дар’я Тарасенко, адвокатка