Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

СПАЛЮВАННЯ ЛУШПИННЯ СОНЯШНИКА. ДОЗВІЛ НА ВИКИДИ В АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ ТА ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

ВИМОГИ ЕКОЛОГІЧНОГО ТА ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

ДОЗВІЛ

Зерносушарка є стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, адже при спалюванні, зокрема, пелетів соняшника в атмосферне повітря надходить забруднююча речовина або суміш таких речовин (ст. 1 Закону України від 16.10.1992 р. № 2707-XII «Про охорону атмосферного повітря»).

Усі об’єкти в галузі охорони атмосферного повітря, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування, поділені на три групи. Виходячи з норм Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, затвердженої наказом Мінприроди від 09.03.2006 р. № 108, зерносушарка належить до ІІІ групи.

Сільгосппідприємства мають право використовувати об’єкти, що здійснюють викиди забруднюючих речовин до атмосферного повітря, тільки після отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин до атмосферного повітря стаціонарними джерелами (далі – Дозвіл).

Нагадаємо порядок отримання Дозволу, який зазнав змін.

Необхідно провести інвентаризацію викидів забруднюючих речовин на сільгосппідприємстві (процедура проведення інвентаризації детально викладена в Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженій наказом Мінохоронприроди від 10.02.1995 р. № 7). З 17.06.2022 р. у зв’язку зі змінами до цієї Інструкції (затверджені наказом Міндовкілля від 19.05.2022 р. № 202) матеріали інвентаризації не потребують реєстрації в управлінні екології облдержадміністрації (до цієї дати така реєєстрація була обов’язковою).

Підготувати документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин (розроблення цих документів здійснюють спеціалізовані організації, які занесені до відповідного переліку Мінприроди).

Організувати проведення оцінки впливу викидів забруднюючих речовин на стан атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони та обґрунтувати її розміри (розміри такої зони, а саме відстань від сільськогосподарських підприємств до житлової забудови та прирівняних до неї об’єктів, наведені в додатку 5 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом МОЗ від 19.06.1996 р. № 173).

Підготувати інформацію про намір отримати Дозвіл для ознайомлення з нею громадськості (сільгосппідприємство має опублікувати в друкованих ЗМІ повідомлення з інформацією про свою діяльність, характеристики джерел викидів, обсяги викидів забруднюючих речовин до атмосферного повітря тощо).

Подати до Центру надання адміністративних послуг пакет документів для отримання Дозволу (пакет складається з таких документів:

➠ заява про видачу Дозволу;

➠ документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин (письмова та електронна форма) та звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

➠ відомості щодо наявності висновку з оцінки впливу на довкілля, в якому визначено допустимість провадження планової діяльності;

➠ відомості, що підтверджують факт та дату опублікування в місцевих друкованих засобах масової інформації повідомлення про намір отримати Дозвіл;

➠ повідомлення обласної державної адміністрації або Управління екології та природних pecypciв відповідної обласної державної адміністрації про наявність або відсутність зауважень громадськості щодо видачі Дозволу;

➠ висновок Головного управління Держпродспоживслужби в області щодо можливості видачі Дозволу.

ПІД ЧАС ВІЙНИ – ДЕКЛАРАЦІЯ

Під час дії воєнного стану сільгосппідприємства можуть скористатися нормами постанови КМУ від 18.03.2022 р. № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 314).

Ця постанова, крім автоматичного продовження строків дії строкових ліцензій та дозволів на період до закінчення воєнного стану, дозволяє замість Дозволу скласти декларацію про провадження господарської діяльності (далі – Декларація).

У додатку 2 до Постанови № 314 наведено перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання Декларації. В зазначеному переліку відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Таким чином, сільгосппідприємство має право під час дії воєнного стану здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом в тому числі з використанням пелетів з лушпиння соняшника на підставі поданої Декларації.

Декларація може подаватися через:

Форма декларації не затверджена, але у додатку 1 до Постанови № 314 наведено перелік відомостей, що мають в ній міститися, а саме:

➊ Відомості про організаційно-правову форму, повне і скорочене найменування, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ та місцезнаходження. Для фізичної особи – підприємця – прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія, номер паспорта громадянина України та місце проживання.

➋ Відомості про фактичну адресу (адреси) провадження господарської діяльності.

➌ Назва виду господарської діяльності, який провадиться суб’єктом господарювання.

➍ Назва дозвільного документа (назви дозвільних документів), на заміну якого (яких) на період воєнного стану подана декларація (якщо такий документ був).

➎ Відмітка про те, що суб’єкт господарювання ознайомлений з вимогами законодавства, якими встановлено вичерпний перелік вимог до провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, отриманню документа дозвільного характеру, іншого результату надання публічної послуги, на заміну якого подана декларація, та зобов’язується їх виконувати.

При поданні Декларації через «Дію» форма Декларації пропонується. А у разі її подання через ЦНАП для зручності читачів наведемо зразок такої Декларації.

Далі в консультації ОБСЯГ ВИКИДІВ, ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

Іван Паламарчук, екологічний аудитор, заслужений природоохоронець України