Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

СТЯГНЕННЯ БОРГІВ З СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВ, ЩО ЗНАХОДИЛИСЯ НА ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ

ПРОБЛЕМА

На превеликий жаль, значна частина України й надалі перебуває під ворожою окупацією. На цій території залишається багато сільськогосподарських підприємств, які до початку війни жили повноцінним економічним життям: виробляли продукцію, купували товари, роботи та послуги, оформлювали кредити, сплачували їх тощо.

Після окупації зв’язки таких підприємств з партнерами та кредиторами розірвалися. Вони позбавлені можливості своєчасно та в повному обсязі і навіть в певній частині виконувати раніше взяті на себе зобов’язання.

Проте кредитори та їх вимоги залишилися. Зокрема, певного поширення набула практика, коли кредитори подають позови до суду щодо стягнення заборгованості, штрафних санкцій тощо. І такі позови задовольняються судом.

Як приклад – позови енергопостачальної компанії у Господарський суд Запорізької області про стягнення заборгованості за використану електроенергію із сільськогосподарських підприємств, які наразі знаходяться на окупованій території. Іншим прикладом є дії банківських установ, що намагаються погашати заборгованість за кредитами сільгосппідприємств, які були на окупованих територіях і майно яких було знищено, за рахунок майна фізичних осіб, які виступали гарантами.

Тобто замість «збереження вірності» принципам змагальності та рівності перед законом у цивільному та господарському судочинстві суди «схиляються на бік» кредитора, часто нехтуючи основними процедурами.

В результаті ті сільськогосподарські підприємства, які були вимушені виживати поза межами правового поля України, при деокупації стикаються з купою юридичних проблем. Особисто мені відомо багато ситуацій, коли власник/керівник сільгосппідприємства з «пекла» російського варварства вибирається на підконтрольну Україні територію, а на нього одразу накидають борговий зашморг. Такий зашморг може бути оформлений у вигляді:

➙ судового наказу

➙ або рішення суду.

ЯК ВИЯВИТИ ПРОБЛЕМУ

Сільгосппідприємствам потрібно мати максимально повну інформацію про відкриті судові провадження зі стягнення боргу, а також виконавчі провадження.

Таку інформацію можна отримати з відкритих джерел інформації сайту судової влади та сайту автоматизованої системи виконавчого провадження.

З цих ресурсів можна довідатися про всі відкриті судові справи щодо певного підприємства, а також про виконавчі провадження, які знаходяться в роботі як відділів державної виконавчої служби, так і приватних виконавців.

Якщо такі справи є, то слід з’ясувати підстави відкриття цих проваджень. Виконавчі документи, видані судами, містять номери відповідних судових справ, а також дані про рішення судів, на підставі яких їх було видано.

Далі в консультації СУДОВИЙ НАКАЗ,

РІШЕННЯ СУДУ,

ПРИВАТНІ ВИКОНАВЦІ ТА ДЕРЖАВНА ВИКОНАВЧА СЛУЖБА

Олександр Норочевський, адвокат