Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

СУД ВИЗНАЧИВ ПІДСУДНІСТЬ СПРАВ ПРО ПОВТОРНЕ ОТРИМАННЯ ЗЕМЛІ ФЕРМЕРОМ

Зогляду на певні особливості законодавства, непоодинокими є ситуації, коли земельну ділянку для ведення фермерського господарства (далі – ФГ) отримував громадянин. Це було зумовлено тим, що певний час громадяни мали змогу отримувати такі землі без проведення земельних торгів, а також тим, що створити ФГ громадянин міг лише за наявності землі.

Тож на сьогодні поширеними є випадки, коли земля орендується громадянином, але з різних причин не переоформлена на ФГ, яке фактично її використовує. Тому у разі виникнення спірної ситуації і необхідності вирішення її в суді часто постає питання підсудності справи.

Тривалий час суди не мали єдиної думки з цього приводу. Велика палата Верховного Суду (далі – ВП ВС) в постанові від 05.10.2022 р. у справі № 922/1830/19 відійшла від попередньої практики та виснувала, що спори стосовно земель ФГ вирішуватимуть господарські суди. Проаналізуємо аргументи.

СУТЬ СПРАВИ

Прокурор (Позивач) звернувся до Господарського суду з позовом до ГУ Держгеокадастру, Особи-1, та ФГ «А» про:

➥ визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру від 16.09.2014 р. «Про надання в оренду земельних ділянок» Особі-1 (далі – наказ Держгеокадастру);

➥ визнання недійсним договору оренди землі від 29.12.2014 р., укладеного між ГУ Держгеокадастру та Особою-1 щодо земельних ділянок площею 65,7 га;

➥ визнання недійсним договору суборенди землі від 05.02.2016 р., укладеного між Особою-1 та ФГ «А» щодо земельних ділянок площею 65,7 га;

➥ скасування рішень про державну реєстрацію права оренди та суборенди;

➥ зобов’язання Особи-1 повернути державі спірні земельні ділянки.

Прокурор зазначив, що для здійснення підприємницької діяльності та ведення ФГ в користування Особі-1 на підставі розпоряджень голови районної державної адміністрації вже виділялись земельні ділянки за рахунок земель державної власності. Це підтверджується договорами оренди від 11.10.2012 р., укладеними строком на 25 років. Тому Особа-1 фактично отримала спірну землю без земельних торгів не для створення нового ФГ, а для ведення господарської діяльності вже існуючої юридичної особи. Крім того, він вважає, що право на отримання земельної ділянки для ведення ФГ на позаконкурентній основі громадянин може використати один раз.

Особа-1, заперечуючи позовні вимоги, зазначала, що під час надання їй в оренду спірних земельних ділянок законодавство не містило заборони на отримання такої землі фізичною особою без земельних торгів.

Також, на її думку, законодавство не містило застережень щодо максимального чи мінімального розміру та кількості земельних ділянок, які можуть бути надані громадянину для ведення ФГ. Отже, їй земельні ділянки надані без порушення чинного законодавства.

СУДОВІ РІШЕННЯ

Рішенням суду від 17.03.2020 р., залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду від 11.06.2020 р., Прокурору відмовлено в задоволенні позову.

Постановою ВП ВС від 05.10.2022 р. у справі № 922/1830/19 касаційну скаргу прокурора задоволено частково.

Залишено без змін, але змінено мотивувальну частину щодо відмови у задоволенні позовних вимог про скасування рішень про державну реєстрацію права оренди та суборенди та про визнання незаконним і скасування наказу Держгеокадастру. В частині вимог про визнання недійсними договорів оренди та суборенди землі та зобов’язання Особи-1 повернути державі земельні ділянки справу направлено на новий розгляд.

Далі в консультації АРГУМЕНТИ СУДУ

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора