За даними Держстату, у 2022 році в Україні було зібрано 334,17 тис. т бобових культур (у 2 рази менше, ніж у 2021 р.) із 180,3 тис. га за середньої врожайності 1,91 т/га. По всіх культурах площа зменшилась, водночас у сезоні 2023 площі під бобовими збільшились. Йдеться в матеріалі superagronom.com
Як зазначають аналітики УкрАгроКонсалт, якщо порівнювати збиральні площі 2022 року в розрізі основних культур із попереднім сезоном, то вийдуть такі відсотки зменшення:
- квасоля: 37,0 тис. га (-24% від 2021 р.),
- нут: 3,1 тис. га (-64%),
- горох: 125,7 тис. га (-48%),
- сочевиця: 2,8 тис. га (-48%).
«Військові дії прямо не вплинули на виробництво квасолі, лише опосередковано (у вигляді погіршення економічної ситуації в країні). Майже до нуля скоротилися посівні площі у Донецькій, Харківській та Херсонській областях, проте там і раніше вирощувалося небагато квасолі, бо більше підходить клімат північно-західної України. Несподівано Хмельницька область втратила лідерство (площі зменшилися з 12 тис. га у 2021 р. до 5 тис. га у 2022 р.), проте решта областей зберегла площі приблизно на тому ж рівні». — зауважує Марина Маринич, аналітикиня зернового ринку УкрАгроКонсалт.
За її словами, найбільше дісталося нуту, площі якого особливо сильно скоротилися на Одещині — у 4 рази, порівняно з попереднім сезоном. У 2022 р. лідером із вирощування нуту стала Полтавська область (0,7 тис. га).
Посіви сочевиці переорієнтували на Одеську область у 2022 році (+43% від 2021 р.), проте скорочення до нуля у Запорізькій та Херсонській областях призвело до загального скорочення майже в 2 рази порівняно з 2021 р. Водночас, сочевицю почали вирощувати у Київській, Кіровоградській та Полтавській областях. Площі поки що незначні, проте це говорить про те, що інтерес до виробництва цієї культури все ще присутній.
Посівні площі під горохом скоротилися насамперед за рахунок Запорізької області, яка до повномасштабного вторгнення була лідером у виробництві цієї культури. Лідером із вирощування гороху у 2022 р. стала Одеська область (21 тис. га).
Регіональний розподіл площ під горохом у 2023 році схожий на 2022 рік, тільки посіви у Запорізькій та Донецькій областях ще більше скоротилися через збільшену інтенсивність боїв та обстрілів у регіоні навесні. Проте площі під горохом зросли, згідно з останніми даними посівної, до 139 тис. га.
Зростання площ під горохом у 2023 р. у порівнянні з 2022 р. свідчить про те, що українські фермери вже пристосувалися працювати в умовах воєнного стану, адаптували технологію вирощування бобових до нових реалій, тому можна також розраховувати і на збільшення середньої врожайності у новому сезоні за рахунок збільшення внесення добрив та ЗЗР.
«З погляду погоди, ситуація також у нормі. Незважаючи на брак опадів у травні, коли посівам гороху потрібна була волога у верхніх шарах ґрунту, незворотного погіршення не відбулося, оскільки переважала прохолодна погода, яка не допускала швидкого випаровування. Тобто для гороху, основної бобової культури України, перспектива врожайності на рівні середнього все ще зберігається. Щодо інших бобових, УкрАгроКонсалт також налаштований оптимістично, тому в прогнозі врожаю 2023 р. оцінку посівних площ було збільшено порівняно з попереднім сезоном. Загальний врожай бобових в Україні оцінюємо на рівні 390 тис. т», — кажуть аналітики.
Зауважуючи при цьому, що незважаючи на очікуване збільшення врожаю, експорт бобових з України все ще ускладнений. Не всі імпортери готові піти на ризики, пов’язані з перевезеннями з України: довге очікування на вхід та вихід з Одеси, обмежені перевалочні потужності дунайських портів, подовжене логістичне плече через країни ЄС та присутні військові ризики. Тому вони не очікують, що експорт бобових у 2023/24 МР перевищить рівень попереднього сезону.