Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Ви запитуєте, ми відповідаємо

Так, уточнюючу декларацію слід подати. Адже в іншому разі сума ЄП IV групи буде нарахована за особовим рахунком підприємства, у т. ч. й за період перебування на іншій системі оподаткування, і в результаті виникне недоїмка.

Варто зазначити, що у відповіді на аналогічне питання (ЗІР, підкатегорія 108.02.01) податківці пишуть, що уточнюючу декларацію потрібно подавати, при цьому податкові зобов’язання з єдиного податку слід зменшити до нуля. Тобто необхідно зняти нарахування за період починаючи з дати переходу на ЄП за ставкою 2% до кінця 2022 року. Адже у першому кварталі сільгосппідприємство було платником ЄП IV групи й для «обнулення» цього періоду немає підстав.

Нагадаємо, що вперше сільгосппідприємство мало можливість перейти на сплату ЄП III групи за став[1]кою 2% починаючи з 1 квітня 2022 р. на період до кінця воєнного стану (п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ Податкового кодексу України, далі –ПКУ).

Слід зауважити, що ПКУ не встановлено особливостей сплати ЄП IV групи при переході у ІІІ групу «єдинників» зі ставкою 2%. Тому слід застосовувати загальну норму пп. 298.8.7 ПКУ. Згідно з цим підпунктом при самостійному переході до іншої групи «єдинників» сільгосппідприємствам потрібно сплатити ЄП у розмірі 25% річної суми за кожен квартал перебування на ЄП IV групи (при тому що ЄП за І квартал становить 10% річної суми). Уточнююча декларація в загальному випадку подається протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом (пп. 298.9.5 ПКУ).

Отже, якщо сільгосппідприємство перейшло з 01.04.2022 р. на спец-ЄП III групи (2%), то потрібно було подати до 20.04.2022 р. включно уточнюючу декларацію з ЄП IV групи, в якій залишити нарахування ЄП тільки за перший квартал, причому збільшити його суму до розміру 25% річної суми цього податку.

Суму податку, задекларованого в уточнюючій декларації, потрібно сплатити до бюджету. Нагадаємо, що граничний строк сплати за I квартал – до 30.04.2022 р. включно.

Після скасування воєнного стану платники ЄП за ставкою 2% автоматично повернуться на ту систему оподаткування, на якій вони перебували раніше, тобто у цьому випадку на ЄП IV групи.

Таким чином, протягом 20 днів місяця, наступного за місяцем скасування воєнного стану (якщо це відбудеться у поточному році), потрібно буде подати ще одну уточнюючу декларацію з ЄП IV групи. В такій декларації слід буде нарахувати суму ЄП IV групи починаючи з дати скасування воєнного стану та до кінця року. При цьому розрахунок слід буде зробити також виходячи з 25% річної суми за квартал.

Втім, сподіваємося, що після закінчення воєнного стану податківці нададуть більш детальне роз’яснення з цього питання.