Так, можливо.
Перш за все зауважимо, що у період воєнного стану (розпочався з 24 лютого 2022 року) нормальна тривалість робочого часу збільшена до 60 годин на тиждень (ст. 6 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136). За мирних часів відповідно до ст. 50 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) нормальна тривалість робочого часу працівників не повинна була перевищувати 40 годин на тиждень. Тобто при п’ятиденному робочому тижні робочий день може тривати не 8, а 12 годин.
При цьому тарифна ставка (оклад) оплати праці встановлюється виходячи з тривалості робочого часу 60 годин на тиждень. За роз’ясненням Мінекономіки, таке збільшення має бути обґрунтоване потребою ефективної діяльності відповідного підприємства в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення.
Сільськогосподарська діяльність – це сфера забезпечення життєдіяльності населення, тож у роботодавця є усі підстави збільшити тривалість робочого часу до 60 годин на тиждень. Це потрібно оформити наказом по підприємству.
Крім того, сільгосппідприємство має право запровадити підсумований облік робочого часу відповідно до ст. 61 КЗпП.
Умови та порядок застосування підсумованого обліку робочого часу викладено у Методичних рекомендаціях щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінпраці України від 19.04.2006 р. № 138 (детально читайте «АгроPRO» 2017, № 7, № 12, 2019, № 6).
Він втілюється шляхом прийняття рішення керівником та затвердження відповідних локальних норм:
➤ у колективному договорі;
➤ у правилах внутрішнього трудового розпорядку.
Про введення такого обліку видається окремий наказ по підприємству.
При цьому керівникові необхідно визначитись із переліком посад (робіт) або категорій посад, для яких запроваджуватиметься підсумований облік робочого часу та строк облікового періоду (це може бути місяць, декада, квартал, півріччя, рік), та узгодити їх з представником трудового колективу.
Зауважимо, що переведення працівника на підсумований облік робочого часу є зміною істотних умов праці, про яку потрібно повідомляти працівника за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Однак під час дії воєнного стану роботодавцю достатньо попередити працівників про зміну істотних умов праці відразу після прийняття ним відповідного рішення про таку зміну, але не пізніше їх допуску до роботи зі зміненими умовами праці (ст. 3 Закону № 2136).