Ні, збереження таких пільг нормами ПКУ не передбачено.
Податки, за якими платники ЄП, в тому числі груп III та IV, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, наведено в п. 297.1 ПКУ.
Так, платники ЄП IV групи звільняються від рентної плати за воду (пп. 5 п. 297.1 ПКУ). Платники ЄП III групи, в тому числі за ставкою 2%, від сплати рентної плати не звільнені. Це означає, що при переході до ІІІ групи за наявності об’єкта оподаткування рентною платою сільгосппідприємство має її платити та подавати декларацію.
Що стосується земельного податку, то пільга нормами ПКУ передбачена для платників ЄП і III, і IV груп. Однак пільга надається за різних умов (пп. 4 п. 297.1 ПКУ).
Так, платники ЄП IV групи мають пільгу із сплати земельного податку за земельні ділянки для ведення сільськогосподарського товаровиробництва. А для платників ЄП III групи діє пільга щодо земельних ділянок, які використовуються для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування).
Наприклад, якщо платник ЄП IV групи має у власності земельну ділянку, яку він використовує не для сільськогосподарського виробництва, то він мав сплачувати земельний податок за таку ділянку. А от платник ЄП III групи звільнений від сплати цього податку за таку ділянку, за умови, що вона використовується в його господарській діяльності (не обов’язково сільськогосподарській), крім надання в оренду, або надання в оренду нерухомості, що розміщена на такій ділянці.
Якщо в разі переходу з однієї групи ЄП на іншу з’являється чи зникає об’єкт оподаткування земельним податком, то слід подати відповідну уточнюючу декларацію.
Стосовно пільги зі сплати земельного податку для фізосіб-орендодавців зауважимо таке. Відповідно до п. 281.3 ПКУ від сплати земельного податку звільняються виключно фізособи, які передали земельні ділянки в оренду сільгосппідприємствам-платникам ЄП IV групи.
Отже, якщо платник ЄП IV групи переходить на III групу ЄП, то фізособи, які надали йому в оренду земельні ділянки, втрачають пільгу із земельного податку. Так само консультує податкова, відповідаючи на аналогічне запитання в ресурсі «ЗІР», підкатегорія 111.05. Окрім того, ДПС зазначає наступне:
• фізособи-орендодавці втратять право на пільгу починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому сільгосппідприємство перейшло у ІІІ групу «єдинників» (п. 284.2 ПКУ);
• нарахування сум земельного податку фізособам буде проводитися пропорційно періоду, протягом якого вони не користувались пільгами.