Так, можна.
З 24.02.2022 р. у зв’язку з повномасштабною агресією РФ для забезпечення безпеки даних на території України було припинено функціонування, зокрема, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі – Держреєстр прав) та Державного земельного кадастру. Як наслідок – було неможливо здійснювати певні реєстраційні дії, в т. ч. і реєстрацію права оренди.
Згодом особливості передачі в оренду та реєстрації договорів оренди землі під час війни врегулював Закон України від 24.03.2022 р. № 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2145). Також з часом було частково відновлено функціонування зазначених реєстрів.
В листі Мін’юсту від 13.06.2022 р. № 45857/8.4.1/32-22 наголошено, що хоча Законом № 2145 встановлені певні обмеження, його положення не забороняють сільгосппідприємствам провадити свою діяльність, укладати нові договори (оренди, суборенди) та додаткові угоди до них. Отже, можуть проводитися усі реєстраційні дії щодо речових прав, зареєстрованих на підставі відповідних договорів.
Тобто на сьогодні зареєструвати право оренди можливо (з урахуванням особливостей воєнного стану).
Нагадаємо, на час воєнного стану переліки державних реєстраторів/нотаріусів, що можуть вчиняти реєстраційні дії щодо цінного майна, оприлюднюються Мін’юстом на офіційному сайті. Переліки не є сталими, а періодично оновлюються.
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора