Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Відчуження майна на користь армії: бухгалтерські та податкові наслідки

БУХОБЛІК

Оскільки при примусовому відчуженні майна (переважно основних засобів, далі – ОЗ) відбувається перехід права власності на нього (від підприємства до держави), то таку операцію в бухобліку потрібно відображати як операцію з продажу (реалізації) ОЗ.

При відчуженні ОЗ слід керуватися правилами, прописаними у П(С)БО 7 і П(С)БО 27.

Вважаємо, що етап переведення ОЗ до складу запасів — необоротних активів, утримуваних для продажу (із зарахуванням в бухобліку на однойменний субрахунок 286), можна пропустити, адже в даному випадку відчуження відбувається не за бажанням підприємства, а виходячи з державних потреб.

Отже, примусове відчуження ОЗ відображається так:

на підставі акта про примусове відчуження майна визнається дохід: Дт 377 – Кт 746;

• після передачі відчужених ОЗ списується сума зносу (Дт 131 – Кт 105) та відноситься до витрат залишкова вартість ОЗ станом на кінець місяця, у якому їх було відчужено (Дт 977 – Кт 105);

отримання суми відшкодування відображається проводкою: Дт 311 – Кт 377.

Амортизацію відчужених ОЗ припиняють нараховувати починаючи з місяця, наступного за місяцем їх вибуття (п. 29 П(С)БО 7).

Але! У випадку, якщо виплата відшкодування за відчужене майно (ОЗ) не передбачається або вона малоймовірна (документи належним чином не оформлені, оцінка не проведена тощо), то в обліку відчуження таких ОЗ доцільно показати як їх ліквідацію.

В разі ліквідації об’єктів ОЗ вони більше не можуть відповідати критеріям визнання активом (п. 33 П(С)БО 7), тому:

на підставі акта про примусове відчуження (чи внутрішнього акта, якщо акт про відчуження не складався) зменшується їх первісна вартість на суму накопиченого зносу проводкою: Дт 131 – Кт 105;

• списується балансова (залишкова) вартість відчужених ОЗ до інших витрат (п. 29 П(С)БО 16 «Витрати»): Дт 976 – Кт 105;

• в періоді отримання компенсації робляться проводки: Дт 375 – Кт 716; Дт 311 – Кт 375.

На ліквідовані об’єкти ОЗ припиняють нараховувати амортизацію починаючи з місяця, наступного за місяцем їх вибуття (п. 29 П(С)БО 7).

Ліквідація ОЗ з незалежних від підприємства причин, крім іншого, дозволяє не нараховувати ПДВ (про це детальніше – далі).

Далі в консультації ПОДАТКИ

Олена Жураківська, редактор